Ανοικτή Ημέρα Γνωριμίας Μαθητών και Γονέων

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Στο πλαίσιο του ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΕΞΩΣΤΡΕΦΕΙΑΣ & ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ,  το Τμήμα Στατιστικής της Σχολής Επιστημών και Τεχνολογίας της Πληροφορίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών διοργάνωσε την Τετάρτη 19 Ιουνίου 2024 και ώρα 18:00 έως 20:30, «Ανοικτή Ημέρα Γνωριμίας Μαθητών και Γονέων», στο Νέο Κτήριο του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, Τροίας 2 (Κιμώλου και Σπετσών).

Η εκδήλωση ξεκίνησε με χαιρετισμό και καλωσόρισμα από τον Πρόεδρο του Τμήματος Στατιστικής καθηγητή κ. Ι. Ντζούφρα και συνεχίστηκε με κύριο ομιλητή τον καθηγητή κ. Δ. Καρλή. Οι μαθητές των σχολείων καθώς και οι συνοδοί-γονείς είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν μέσω της παρουσίασης τις προοπτικές που προσφέρει το Τμήμα Στατιστικής, καθώς και την έμπρακτη εφαρμογή του αντικειμένου της Στατιστικής στα πεδία και στους τομείς της κοινωνικής και επαγγελματικής ζωής της κοινωνίας και της ανθρωπότητας. Επίσης, γνώρισαν πώς η Στατιστική συνεισφέρει σε εξειδικευμένα αντικείμενα όπως η βιοπληροφορική/γενετική και η επιτήρηση επιδημιών.

Η παρουσίαση συνεχίστηκε  στον αίθριο χώρο του κτηρίου με κύρια ομιλήτρια την απόφοιτη του Τμήματος Στατιστικής κα Νόρα Ραυτοπούλου, η οποία είναι Project Manager-Data Analyst του Ομίλου Επιχειρήσεων «ΑΠΟΨΗ» και Υπεύθυνη Ψηφιακής και Δημόσιας Εικόνας του Τμήματος Στατιστικής ΟΠΑ. Κατέθεσε τις εμπειρίες της, τις γνώσεις της και σημείωσε την σημαντικότητα του αντικειμένου της Στατιστικής που καλύπτει τους τομείς της κοινωνικής και επαγγελματικής ζωής της ανθρωπότητας. Συνέχισε την ομιλία της με μία σύντομη αναφορά στο έργο των μεταπτυχιακών φοιτητών, των υποψήφιων διδακτόρων, μεταδιδακτορικών ερευνητών και επιστημονικών συνεργατών του Τμήματος Στατιστικής, οι οποίοι παρουσίασαν ξεχωριστά το έργο τους στους μαθητές και στους γονείς με την μορφή διαδραστικών παιχνιδιών και poster.  Ενδεικτικά,  αναφέρουμε τους κάτωθι:

• Ο κ. Λάμπης Τζάι, υποψήφιος διδάκτορας, ο οποίος παρουσίασε τον ορισμό και τις βασικές έννοιες της Εγκληματολογικής Στατιστικής και Συμπερασματολογίας με παράδειγμα στα χειρόγραφα δεδομένα.
  • Η κα Αργυρώ Δαμουλάκη, υποψήφια διδάκτορας, η οποία παρουσίασε την έννοια της Αθλητικής Στατιστικής και τις επιλογές στην αγορά εργασίας.
  • Η κα Άννα Ναλπαντίδη, υποψήφια διδάκτορας, η οποία αναφέρθηκε στον σκοπό της τεχνικής ομαδοποίησης και στην τροποποίηση της παρούσας μεθοδολογίας σε δημογραφικά δεδομένα.
  • Η κα Αθανασία Καλογήρου, μεταπτυχιακή φοιτήτρια, η οποία αναφέρθηκε στην πρόβλεψη της μείωσης της γνωστικής ικανότητας σε ασθενείς με νευροεκφυλιστικές παθήσεις του εγκεφάλου μέσω απεικονιστικών δεδομένων.
  • Η κα Ζωή Σαγρή, υποψήφια διδάκτορας, η οποία παρουσίασε ένα ερωτηματολόγιο σχιζοτυπίας, στο πλαίσιο της εφαρμογής της Στατιστικής σε Ψυχομετρικά Δεδομένα.

Επίσης, συμμετείχαν  ο διδάσκων και μεταδιδακτορικός ερευνητής κ. Βασίλειος Χασιώτης, η επιστημονική συνεργάτιδα Δρ. Κατερίνα Ορφανογιαννάκη, η οποία αναφέρθηκε στα αποτελέσματα του ερευνητικού έργου Mystique-“Εξιχνίαση των μυστηρίων του σεισμού μέσω ενός καινοτόμου εκπαιδευτικού ταξιδιού” και ο Δρ. Στέφανος Κεχαγιάς (SAS) με τον οποίο συνεργάζεται το Τμήμα Στατιστικής στο πλαίσιο του SAS Certificate.

Oι ανωτέρω συνεργάτες του Τμήματος Στατιστικής συνομίλησαν με τους καλεσμένους, έλυσαν απορίες και καθοδήγησαν τους υποψηφίους στα άγνωστα μονοπάτια του “Sports Analytics”, της Ψυχομετρίας, της Εγκληματολογίας και των Φυσικών Καταστροφών.

Επίσης, έλαβε μέρος στην εκδήλωση η κα Χρυσαυγή Σακελλαρόπουλου η οποία είναι εικονογράφος και δημιουργός κόμικ και υπεύθυνη των εκδόσεων  της Byzantine Tales. Μία γεύση από τις καλλιτεχνικές της δημιουργίες μπορείτε να δείτε από το παρακάτω φωτογραφικό αρχείο.

Τίμησαν την εκδήλωση με την παρουσία τους οι κάτωθι καθηγητές του Τμήματος Στατιστικής:

-ο κ. Στυλιανός Ψαράκης  Καθηγητής,

-ο κ. Νικόλαος Δεμίρης, Επίκουρος Καθηγητής και

-ο κ. Σταύρος Βακερούδης Επίκουρος Καθηγητής.

Τέλος, στην εκδήλωση παρευρέθηκαν τα στελέχη της Γραμματείας του Τμήματος Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Στατιστικής: η κα Αργυρώ Σμυρνάκη συνοδευόμενη από τον γιο της, μαθητή  της Β΄ Λυκείου και υποψήφιο για τις πολυτεχνικές σχολές και η κα Μάρω Χρυσανθοπούλου.

Η εκδήλωση έκλεισε με μία ξενάγηση στο Εργαστήριο Υπολογιστών και Μπεϋζιανής Στατιστικής, στα γραφεία των καθηγητών, στην βιβλιοθήκη του κτηρίου και στο Κέντρο Επιχειρηματικότητας και Καινοτομίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, που στεγάζεται στο ισόγειο του κτηρίου από τους καθηγητές κ. Ι. Ντζούφρα και κ. Δ. Καρλή.

Ευχαριστούμε θερμά όλους εσάς που στηρίζετε τη συνέχιση της δράσης «ΑΝΟΙΚΤΗ ΗΜΕΡΑ ΓΝΩΡΙΜΙΑΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΚΑΙ ΓΟΝΕΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ», στο πλαίσιο του Προγράμματος Εξωστρέφειας και Ενημέρωσης Σχολικής Κοινότητας».