Σεμινάριο με εισηγητή τον Αν. Καθηγητή Νικόλαο Τριχάκη

Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας

Σεμινάριο:

Την Πέμπτη 01 Ιουνίου 2023 και ώρα 13:00 – 15:00 θα πραγματοποιηθεί σεμινάριο με θέμα «Δικαιοσύνη στη Διοικητική Επιστήμη και την Επιχειρησιακή Έρευνα: Θεωρία και Εφαρμογή» από τον Αναπληρωτή Καθηγητή Νικόλαο Τριχάκη, στην Αίθουσα Δ23 (κεντρικό κτίριο Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, πτέρυγα Δεριγνύ).

Ο Δρ. Νικόλαος Τριχάκης είναι Αναπληρωτής Καθηγητής στη Διοίκηση Επιχειρησιακών Λειτουργιών, στο MIT Sloan School of Management.

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί στην ελληνική γλώσσα και απευθύνεται στους προπτυχιακούς φοιτητές και φοιτήτριες του Τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Περιγραφή Σεμιναρίου:

«Οι μοντέρνες τεχνικές βελτιστοποίησης οδηγούν συχνά σε επιχειρησιακές διαδικασίες που δεν είναι δίκαιες, όπως για παράδειγμα σε συστήματα κατανομής πόρων. Πώς μπορούμε να επιτύχουμε την εύρυθμη και ταυτόχρονα δίκαιη λειτουργία τέτοιων συστημάτων; Θα συζητήσουμε θεωρητικές τεχνικές ισοστάθμισης αυτών των σκοπών, και την εφαρμογή τους στο σχεδιασμό ενός νέου συστήματος κατανομής οργάνων για μεταμόσχευση στις ΗΠΑ

Σύντομο βιογραφικό Εισηγητή:

Nikolaos (Nikos) Trichakis is an Associate Professor of Operations Management at the MIT Sloan School of Management.

His research interests include optimization under uncertainty, data-driven optimization and analytics, with application in healthcare, supply chain management, and finance. Trichakis is also interested in the interplay of fairness and efficiency in resource allocation problems and operations, and the inherent tradeoffs that arise in  balancing these objectives.

Before his doctoral studies, Trichakis worked in quantitative finance at SunGard APT in London. Prior to joining MIT, Trichakis was on the faculty of Harvard Business School.

He received his BS degree from Aristotle University (Greece), and MS degrees from Stanford University and Imperial College (UK), all in electrical and computer engineering. He holds a PhD in operations research from MIT.