SingularityU Greece Summit - Vision Forward

SingularityU Greece Summit | VISION FORWARD
Live @ ACEin AUEB

Πριν από λίγα χρόνια, στο ερευνητικό κέντρο της NASA και στη Silicon Valley, ο Peter Diamandis και ο Ray Kurzweil ίδρυσαν το Singularity University, στοχεύοντας  να εκπαιδεύσουν τους μελλοντικούς ηγέτες σε νέες τεχνολογίες με θετικό αντίκτυπο στην οικονομία και την κοινωνία.

Για δεύτερη φορά φέτος, αυτή η κοινότητα σκέψης, έρευνας και καινοτόμων δράσεων του Singularity University, έρχεται στην Ελλάδα, με το Singularity Summit.

Οι νέες τεχνολογίες, το μέλλον της ενέργειας, η ρομποτική και το μέλλον της βιομηχανίας, το μέλλον των σύγχρονων πόλεων αλλά και της εργασίας, θα είναι μεταξύ των θεμάτων που συζητηθούν και θα αναλυθούν από ομιλητές παγκοσμίου βεληνεκούς στο δεύτερο SingularityU Greece Summit, με θέμα «Vision Forward», https://www.singularityugreecesummit.org/ που θα πραγματοποιηθεί στο Μέγαρο Μουσικής, στην Αθήνα, στις 11 και 12 Νοεμβρίου 2019. Το διήμερο συνέδριο, όπως αναφέρθηκε κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου, θα είναι πλούσιο από ομιλίες, ομάδες εργασίας και καινοτόμες στρατηγικές που θα φέρουν την ελληνική κοινωνία πιο κοντά στις νέες τεχνολογικές εξελίξεις της Silicon Valley, με απώτερο στόχο οι ηγέτες του μέλλοντος να εκπαιδευθούν σε τεχνολογίες αιχμής, οι οποίες θα αλλάξουν τη ζωή όλων, και να εμπνευστούν από μία ομάδα ομιλητών παγκόσμιας κλάσης.

Φέτος, για πρώτη φορά, δίνεται η δυνατότητα στη κοινότητα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών να παρακολουθήσει το σεμινάριο μέσω Live Viewing στους χώρους του Κέντρου Στήριξης Επιχειρηματικότητας και Καινοτομίας – ACEin, Κεφαλληνίας 46, 2ος όροφος.

Σας περιμένουμε όλους να αδράξετε την ευκαιρία τη Δευτέρα 11 Νοεμβρίου 2019 και ώρες 12:00-14:00 & 15:30-17:30 καθώς και τη Τρίτη 12 Νοεμβρίου 2019 και ώρες 12:00-14:10 & 16:00-17:00.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε την επίσημη ιστοσελίδα του SingularityU Summit εδώ ή/και να επικοινωνήσετε με το Κέντρο Στήριξης Επιχειρηματικότητας και Καινοτομίας στα παρακάτω στοιχεία:

e-mail: acein@aueb.gr
Τηλέφωνα επικοινωνίας: 210 8203 827 – 829