Η καθηγήτρια M. Lynne Markus τίμησε το Τμήμα

Η καθηγήτρια M. Lynne Markus, The John W. Poduska Senior Professor of Information and Process Management στο Πανεπιστήμιο Bentley των ΗΠΑ, τίμησε το Τμήμα μας με συμμετοχή μέσω skype στο μάθημα Διαχείριση Πληροφοριακών Πόρων την Πέμπτη 9 Νοεμβρίου 2017. Η παρουσίαση έγινε κατόπιν πρόσκλησης από τη διδάσκουσα του μαθήματος Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Νάνσυ Πουλούδη. Η καθηγήτρια αναφέρθηκε στη δημοσίευση του κλασσικού έργου της “Power, politics and MIS implementation” που δημοσιεύθηκε στο Communications of the ACM το 1983, το οποίο είχαν μελετήσει οι φοιτητές στα πλαίσια του μαθήματος. Το άρθρο είναι μια από τις δημοσιεύσεις με τις περισσότερες ετεροαναφορές στον επιστημονικό κλάδο των πληροφοριακών συστημάτων και θεμελιώδες για τη μελέτη της αντίδρασης στην αλλαγή που αφορά στα πληροφοριακά συστήματα. Η κα Markus αναφέρθηκε στην ιστορία δημοσίευσης του συγκεκριμένου άρθρου, στην προσωπική της επαγγελματική πορεία και σε θέματα που αφορούν τον κλάδο των πληροφοριακών συστημάτων σήμερα. Ιδιαίτερη μνεία έγινε στη χρήση ποιοτικών μεθόδων έρευνας (qualitative research methods), θέματα αξιολόγησης επιστημονικών άρθρων και θέματα ακαδημαϊκής δεοντολογίας. Σημειώνεται ότι η κα Markus έχει τιμηθεί με την ανώτατη διάκριση του Association for Information Systems, Leo Award for Exceptional Lifetime Achievement in Information Systems.