AUEB Statistical Data Science & Economics Conference 2024

28th-30th August 2024, Aegina

We are pleased to announce the first AUEB Statistical Data Science & Economics Conference, jointly organized by the Department of Statistics (AUEB-Stats), the Department of Economics and the Department of International & European Economic Studies of Athens University of Economics and Business. The conference primarily focuses on the intersection of Data Science and Economics, uncovering innovative methodologies to analyze and interpret economic phenomena in the digital age.

The conference welcomes submissions of poster presentations from students and researchers interested in techniques and applications in the field of Data Science and Economics, as well as those who wish to attend the short courses and research talks.

More information can be found here.

Applications for presentations until 31/7/2024 and for posters until 20/8/2024.

28-30 Αυγούστου 2024, Αίγινα

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε το πρώτο AUEB Statistical Data Science & Economics Conference, το οποίο διοργανώνεται με την από κοινού συνεργασία του Τμήματος Στατιστικής (AUEB-Stats), του Τμήματος Οικονομικής Επιστήμης και του Τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών του Οικονομικού Πανεπιστήμιου Αθηνών. Το συνέδριο εστιάζει κυρίως στην τομή της Επιστήμης των Δεδομένων και της Οικονομικής Επιστήμης, αποκαλύπτοντας καινοτόμες μεθοδολογίες για την ανάλυση και την ερμηνεία των οικονομικών φαινομένων στην ψηφιακή εποχή.

Το συνέδριο είναι ανοιχτό για παρουσιάσεις αναρτημένων ανακοινώσεων (posters) από φοιτητές και ερευνητές με ενδιαφέρον σε τεχνικές και εφαρμογές στην Επιστήμη των Δεδομένων και στην Οικονομική Επιστήμη ή για απλή παρακολούθηση των μαθημάτων βραχείας διάρκειας και των ερευνητικών ομιλιών.

Λεπτομέρειες μπορείτε να βρείτε εδώ.

Μπορείτε να κάνετε αίτηση για ομιλία μέχρι 31/7/2024 και για παρουσίαση αναρτημένων ανακοινώσεων μέχρι 20/8/2024.

Εκ μέρους της οργανωτικής επιτροπής,

Ιωάννης Ντζούφρας