Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών φιλοξένησε το 25ο ετήσιο συνέδριο της επιστημονικής ένωσης European Trade Study Group (ETSG).

Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, σε συνεργασία με το Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών, είχε τη χαρά να φιλοξενήσει το 25ο ετήσιο συνέδριο της επιστημονικής ένωσης European Trade Study Group (ETSG) από τις 12 έως τις 14 Σεπτεμβρίου 2024. Η τριήμερη εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στις κεντρικές εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου, συγκεντρώνοντας κορυφαίους επιστήμονες και ειδικούς από όλο τον κόσμο.

Η επιστημονική ένωση ETSG είναι η διεθνώς αναγνωρισμένη Επιστημονική Ένωση, η οποία θεραπεύει όλα τα σημαντικά σύγχρονα επιστημονικά θέματα στον τομέα της Διεθνούς Οικονομίας. Μεταξύ αυτών περιλαμβάνονται η σχέση μεταξύ Διεθνούς Εμπορίου και Oικονομικής  Ανάπτυξης/Μεγέθυνσης, η Πολιτική Διεθνούς Εμπορίου, οι Πολυεθνικές Επιχειρήσεις, Άμεσες Ξένες Επενδύσεις, η Εξωτερική Ανάθεση και οι Παγκόσμιες Αλυσίδες Αξίας, οι Διεθνείς Συμφωνίες για το Εμπόριο, τη Μετανάστευση και την Εργασία, και το Περιβάλλον, καθώς και ο Ρόλος των Διεθνών Οικονομικών Οργανισμών (E.E., ΔΝΤ, Παγκόσμια Τράπεζα, κλπ.) στην παγκόσμια οικονομία.

Μεταξύ των συμμετεχόντων, ήταν κορυφαίοι ειδικοί των προαναφερθέντων επιστημονικών πεδίων, που εκπροσωπούσαν ένα ευρύ φάσμα διεθνούς φήμης πανεπιστημίων, ερευνητικών οργανισμών και διεθνών θεσμών, μεταξύ των οποίων τα University of Oxford, ETH Zurich, Paris School of Economics, University of Bern, University of Exeter, University of Colorado, University of Surrey, University of New South Wales, University of Chicago, Peking University, University of Economics Ho Chi Minh City, Osaka University, EU-DG Trade Commission, WTO, International Monetary Fund, Asian Development Bank, Kiel Institute of the World Economy, Economic Research Institute for the ASEAN and East Asia.

Την έναρξη του συνεδρίου χαιρέτισε ο Πρύτανης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητής Βασίλειος Βασδέκης, ενώ τον συντονισμό της διοργάνωσης ανέλαβε ο Καθηγητής Πάνος Χατζηπαναγιώτου, του Τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών.

Το συνέδριο ETSG 2024 πραγματοποιήθηκε με την ευγενική υποστήριξη των χορηγών: Eurobank, Τράπεζα της Ελλάδος, Cosmote και Aegean Airlines.