DETails - Τεύχος 23ο
Τριμηνιαίο Newsletter |
17ο Φοιτητικό Συνέδριο ΔΕΤ - Call for Papers |
Editorial | |||||||
Η νέα δεκαετία που ανέτειλε, ξεκινά με την καλύτερη συνθήκη, το επετειακό έτος για τα 20 χρόνια λειτουργίας του Τμήματος. Θα είναι ένα έτος ανάδειξης της κοινότητάς μας και συνεχή διαλόγου και ώσμωσης με τους κοινωνικούς μας εταίρους. Το 17ο Φοιτητικό Συνέδριο, με θέμα τις νέες τάσεις στη Διοικητική Επιστήμη και Τεχνολογία, θα αποτελέσει σημαντικό σταθμό στον επετειακό προγραμματισμό. Παράλληλα με τις εορταστικές δράσεις μας, θα στοχεύσουμε στην περαιτέρω βελτίωση του προπτυχιακού προγράμματος σπουδών μας, βασιζόμενοι και χτίζοντας πάνω στα ιδιαίτερα θετικά αποτελέσματα της πιστοποίησης από το Συμβούλιο της Αρχής Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας στην Ανώτατη Εκπαίδευση (ΑΔΙΠ). Επίσης, οι αλλαγές που επίκεινται στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και ειδικότερα η πρόβλεψη για τη δυνατότητα ίδρυσης ξενόγλωσσων προγραμμάτων σπουδών μας χαροποιεί ιδιαίτερα, διότι και σε αυτή τη δράση το Τμήμα μας μπορεί να προσφέρει πολλά, χάρη στην εξωστρέφεια που το χαρακτηρίζει. Μια πρόσθετη πρόκληση για το ερχόμενο έτος είναι το πώς θα χειριστούμε αποτελεσματικά το μεγάλο αριθμό φοιτητών που ήρθαν φέτος στο Τμήμα μας με μετεγγραφή, διατηρώντας υψηλή την ποιότητα των σπουδών που προσφέρουμε, για όλους τους αποφοίτους Λυκείων που μας τίμησαν με την επιλογή τους. Το 2020 μας περιμένει και πάλι πολλή δουλειά, διδακτική, ερευνητική και διοικητική, διότι μόνο έτσι θα μπορέσουμε να τιμήσουμε την 20ετή πορεία μας, να ανταποκριθούμε με επιστημοσύνη αλλά και ενσυναίσθηση σε όσα ενδιαφέροντα κυοφορούνται στις μέρες μας και να δημιουργήσουμε το μέλλον. Εκ μέρους της οικογένειας του ΔΕΤ εύχομαι το 2020 να φέρει σε όλους σας υγεία, έμπνευση, σεβασμό και προσήλωση στους στόχους σας κι ανταμοιβή στο έργο σας. Kαθηγητής Διομήδης Σπινέλλης |
|||||||
Άρθρα και συνεντεύξεις μελών ΔΕΠ | |||||||
Το άρθρο είναι διαθέσιμο στο σύνδεσμο: https://www.kathimerini.gr/1050022/opinion/epikairothta/politikh/ekpaideysh-se-n2-n4-2n-xronia
|
Μπορείτε τα διαβάσετε ολόκληρο το άρθρο στον σύνδεσμο: https://www.economia.gr/gr/journal2/blog/post?journal_blog_post_id=2182
Ο Καθηγητής Γεώργιος Δουκίδης συνομίλησε με τον δημοσιογράφο Γιάννη Παλαιολόγο την Πέμπτη 19 Δεκεμβρίου 2019, στο πλαίσιο των Συζητήσεων στο Μουσείο της Τράπεζας της Ελλάδος, με θέμα: «Ψηφιακές τεχνολογίες και επιχειρηματική δραστηριότητα». Ο συγκεκριμένος κύκλος συζητήσεων εντάσσεται στην προσπάθεια του Μουσείου να συμβάλει στην ανάπτυξη ενός γόνιμου διαλόγου σε θέματα οικονομίας και τεχνολογίας. Μπορείτε να δείτε το video της συνομιλίας στον σύνδεσμο: https://www.blod.gr/lectures/psifiakes-tehnologies-kai-epiheirimatiki-drastiriotita/
Συνέντευξη του Καθηγητή Γεώργιου Δουκίδη δημοσίευσε το liberal.gr στην ενότητά του Οικονομία με τίτλο «Δουλεύουμε για να πληρώνουμε λογαριασμούς και φόρους», όπου μεταξύ των άλλων σχολίασε και τα τα ευρήματα της πρόσφατης έρευνας που επιμελήθηκε το Εργαστήριο Ηλεκτρονικού Εμπορίου και Ηλεκτρονικού Επιχειρείν (ELTRUN). Διαβάστε ολόκληρη τη συνέντευξη στο: https://www.liberal.gr/economy/giorgos-doukidis-foroi-reuma-udreusi-kinita-mas-isontronesin-to-miso-miniaio-eisodima/276335 |
||||||
Δημοσιεύσεις μελών ΔΕΠ, υποψήφιων διδακτόρων και ερευνητών | |||||||
|
Το βιβλίο προετοιμάστηκε στο πλαίσιο συμπλήρωσης 25 ετών λειτουργίας του Εργαστηρίου Ηλεκτρονικού Εμπορίου και Ηλεκτρονικού Επιχειρείν (ELTRUN) του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Οι 41 συγγραφείς είναι ερευνητές, ακαδημαϊκοί, στελέχη, επιχειρηματίες που έχουν εργαστεί ή συνεργαστεί με το Εργαστήριο ELTRUN στα 25 χρόνια λειτουργίας του σε διαφορά έργα ερευνητικά/αναπτυξιακά ή πρωτοβουλίες για ένα βιώσιμο ψηφιακό μέλλον. Μεταξύ των συγγραφέων περιλαμβάνονται οι: Θ. Φέσσας (Πρόεδρος του ΣΕΒ), καθηγητής Γ. Γιαννόπουλος (μέλος της Ακαδημίας Αθηνών), καθηγήτρια Χ. Αυγέρου (London School of Economics), καθηγητής Σ. Γκρίτζαλης (τ. Πρύτανης του Πανεπιστημίου Αιγαίου), Β. Νικολαίδης (Πρόεδρος της CEPIS), Ι. Σύρρος (Γεν. Διευθυντής του ΣΕΠΕ & Αντιπρόεδρος της WITSA), Λ. Παναγιωτοπούλου, Β. Τραπεζάνογλου, Σ. Συρμακέζης, Δ. Σπινέλης (ΟΠΑ), Ι. Βλαχάβας (ΑΠΘ), Ι. Κωνσταντίου (CBS), Α. Θεοτόκης (Leeds Un.), Ι. Κρασονικολάκης (Kent Un.), Π. Σαραντόπουλος (Manchester Un.), Κ. Πραματάρη (ΟΠΑ), Γ. Λεκάκος (ΟΠΑ), Α. Βρεχόπουλος (ΟΠΑ), Κ. Φούσκας (ΠΑΜΑΚ), Π. Κουρουθανάσης (Ιόνιο Π.), Ι. Μούρτος (ΟΠΑ), Κ. Φραιδάκη (GRECA), Β. Ζεϊμπέκης (Π. Αιγαίου) Π. Ειρηνάκης (ΠΑΠΕΙ), Κ. Μπαρδάκη (Χαροκόπειο Π.), Α. Καραγιαννακη (ACEin), Α Γρίβα (Galway Un.) κλπ. Στόχος του βιβλίου είναι η καταγραφή και ανάλυση των τεσσάρων πτυχών του ψηφιακού μέλλοντος στο πλαίσιο της υπό διαμόρφωσης 4ης βιομηχανικής επανάστασης. Συγκεκριμένα τα 31 κεφαλαία αφορούν:
Η αποτελεσματική διοίκηση των ανθρώπων είναι μια πρόκληση και η ψυχολογία μπορεί να βοηθήσει. Κίνητρα, ομάδες, ηγεσία, επιλογή, αξιολόγηση, προσωπικότητα, άγχος, αλλαγή, συναισθηματική νοημοσύνη, κουλτούρα, επικοινωνία, είναι κάποιες από τις έννοιες που αναλύονται σε αυτό το βιβλίο με σκοπό να αποτελέσει έναν χρήσιμο οδηγό στη διοίκηση των ανθρώπων. Το βιβλίο αυτό είναι γραμμένο για να προσφέρει την πρόσφατη γνώση στα επιστημονικά αντικείμενα της οργανωσιακής ψυχολογίας και συμπεριφοράς. Η νέα, δεύτερη έκδοση του βιβλίου περιλαμβάνει μια σημαντική συνεργασία με στελέχη επιχειρήσεων που προσφέρουν πρακτικά παραδείγματα σε πραγματικά προβλήματα του εργασιακού χώρου. Η φιλοσοφία και η επιστημονική του προσέγγιση, στηρίζεται στις αρχές του evidence based management που σημαίνει ότι το βιβλίο στηρίζεται σε πρόσφατα ερευνητικά ευρήματα αλλά και στις βέλτιστες πρακτικές στο χώρο των επιχειρήσεων και των οργανισμών. Ολοκληρώνοντας αυτό το βιβλίο, οι φοιτητές θα είναι ικανοί να εξηγήσουν και να κατανοήσουν διάφορα φαινόμενα, όπως:
|
||||||
Δραστηριότητες μελών ΔΕΠ | |||||||
O Καθηγητής Διομήδης Σπινέλλης είναι πρόεδρος της οργανωτικής επιτροπής του διεθνούς συνεδρίου ACM Joint European Software Engineering Conference and Symposium on the Foundations of Software Engineering (ESEC/FSE) που θα διεξαχθεί τον Αύγουστο του 2021 στην Αθήνα. O Καθηγητής Διομήδης Σπινέλλης είναι μέλος της επιστημονικής επιτροπής των συνεδρίων 28th ACM Joint European Software Engineering Conference and Symposium on the Foundations of Software Engineering (ESEC/FSE ’20), 24th International Conference on Evaluation and Assessment in Software Engineering (EASE 2020), 4nd IEEE/ACM International Conference on Software Engineering (ICSE 2020), 17th IEEE/ACM International Conference on Mining Software Repositories (MSR 2020), Data Challenge track, 27th ACM Joint European Software Engineering Conference and Symposium on the Foundations of Software Engineering (ESEC/FSE ’19), IEEE/ACM International Conference on Software Engineering (ICSE 2019), Doctoral Symposium track, IEEE/ACM International Conference on Software Engineering (ICSE 2019), Software Engineering in Practice (SEIP) track. Ο Αναπληρωτής Καθηγητής Ιωάννης Μούρτος είναι μέλος της επιστημονικής επιτροπής των συνεδρίων 20th Conference of the IFIP WG 8.3 on Decision Support (20th IFIP DS 2020) που θα διεξαχθεί στις 24-26 Ιουνίου 2020 στο Wrocław της Πολωνίας, και του Seventeenth International Conference on the Integration of Constraint Programming, Artificial Intelligence, and Operations Research (CPAIOR 2020), που θα πραγματοποιηθεί στις 26-29 Μαΐου 2020, στη Βιέννη της Αυστρίας.
Ο Καθηγητής Διομήδης Σπινέλλης είναι:
Ο Καθηγητής Χρήστος Ταραντίλης είναι:
Ο Αναπληρωτής Καθηγητής Ιωάννης Νικολάου είναι Editor in Chief του περιοδικού International Journal of Selection & Assessment (IF 2018: 1.031). Η Καθηγήτρια Νάνσυ Πουλούδη είναι μέλος της Συντακτικής Επιτροπής (Editorial Board) του διεθνούς επιστημονικού περιοδικού Information Technology for Development (ABS rank 2, IF 2018: 1.387). Ο Αναπληρωτής Καθηγητής Μανόλης Κρητικός έχει επιλεγεί από τον εκδοτικό οίκο TARU σε συνεργασία με τον εκδοτικό οίκο Taylor & Francis στην θέση Associate Editor για το νέο περιοδικό με τίτλο TARU Journal of Organizational Behavior & Analytics (TJOBA). O Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Αδάμ Βρεχόπουλος είναι:
Ο Καθηγητής Διομήδης Σπινέλλης συμμετείχε, ως προσκεκλημένος ομιλητής στα ακόλουθα συνέδρια:
|
Ο Αναπληρωτής Καθηγητής Ιωάννης Μούρτος είναι επιστημονικός υπεύθυνος του έργου FACTLOG (Νοέμβριος 2019 - Μάιος 2023): Energy-aware Factory Analytics, το οποίο στοχεύει στην ανάπτυξη νέων μεθόδων επιχειρηματικής αναλυτικής και βελτιστοποίησης στη βιομηχανία με έμφαση σε θέματα κατανάλωσης ενέργειας. To FACTLOG εγκρίθηκε ως δράση καινοτομίας (Innovation Action) στο πλαίσιο της πρόσκλησης "Digital technologies for improved performance in cognitive production plants" (DT-SPIRE-06-2019). Το ΟΠΑ συμμετέχει με την ανάπτυξη μεθόδων και λογισμικού βελτιστοποίησης, αλλά και ως Επιστημονικός Συντονιστής του έργου (Scientific Coordinator). Στο έργο συμμετέχουν καινοτόμες βιομηχανίες πετρελαιοειδών, βιοκαυσίμων, μετάλλων και εξαρτημάτων αυτοκινήτων. Ο Αναπληρωτής Καθηγητής Μανόλης Κρητικός είναι μέλος της Επιστημονικής Επιτροπής του 1ου Μαθητικού διαγωνισμού στα Οικονομικά «ΕΡΜΗΣ», το οποίο συνδιοργανώνει το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών με το Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδας, την Ένωση Οικονομολόγων Εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων. Ο Αναπληρωτής Καθηγητής Μανόλης Κρητικός, με την αρ. πρωτ. 204217/Δ6/24-12-2019 Υπουργική Απόφαση, ορίσθηκε Πρόεδρος του Επιστημονικού Εποπτικού Συμβουλίου (ΕΠ.Ε.Σ.) του Πειραματικού ΓΕΛ Αγίων Αναργύρων. |
||||||
Πρακτική Άσκηση | |||||||
Ξεκινώντας, θεωρώ ότι είναι υποχρέωσή μου να ευχαριστήσω το γραφείο διασύνδεσης και τον επιβλέποντα καθηγητή που συντόνισαν με τόση επιτυχία την πρακτική μου άσκηση. Πρόκειται για μια ευκαιρία, που θα πρέπει όλοι οι φοιτητές/φοιτήτριες του τμήματος να κυνηγήσουν αν θέλουν να βιώσουν την πραγματική διάσταση του επαγγέλματος που επιθυμούν να ακολουθήσουν, η οποία μπορεί να κατανοηθεί μόνο με την εργασία σε πραγματικό εργασιακό περιβάλλον. Η πρακτική άσκηση στην εταιρεία Johnson & Johnson ανταποκρίθηκε και με το παραπάνω στις προσδοκίες μου, ικανοποιώντας όλες τις απαιτήσεις μου. Ήταν μια ευχάριστη έκπληξη να δω ότι υπήρχε μεγάλο ενδιαφέρον για την εξέλιξη και εκπαίδευση μου. Μου δόθηκε η δυνατότητα της δοκιμής σε αντικείμενα εργασίας που πλέον αποτελούν τη μελλοντική μου επιλογή στην επαγγελματική μου σταδιοδρομία. Η καθημερινή συναναστροφή σε έναν τέτοιο σημαντικό χώρο συνέβαλε καθοριστικά στην ανάπτυξη επαγγελματικής συνείδησης και ωρίμανσης. Η εμπειρία που αποκόμισα από τη συμμετοχή μου ήταν σιγουρά εμπειρία ζωής.
Αδιαμφισβήτητα, στο ΔΕΤ οι φοιτητές έχουν την ευκαιρία να αποκτήσουν ένα ανεκτίμητο πλήθος γνώσεων. Η σημασία των γνώσεων αυτών, γίνεται αντιληπτή όταν μέσω της πρακτικής άσκησης, καλούμαστε να τις εφαρμόσουμε στην πράξη, σε πραγματικές συνθήκες εργασίας. Μέσω της υποχρεωτικής πρακτικής άσκησης, το ΔΕΤ φέρνει τους φοιτητές κοντά στην αγορά εργασίας, ωθώντας τους να κάνουν τα πρώτα τους επαγγελματικά βήματα με εφόδιο τις γνώσεις που έχουν αποκτήσει κατά τη διάρκεια των σπουδών τους. Το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος είναι συγχρονισμένο με τις απαιτήσεις της αγοράς εργασίας και οι φοιτητές προετοιμάζονται για αυτή από το πρώτο εξάμηνο της φοίτησής τους. Έτσι, με την ολοκλήρωση των σπουδών τους, οι φοιτητές έχουν ήδη αποκομίσει επαγγελματική εμπειρία και είναι σε θέση να ανταπεξέλθουν αποτελεσματικά στις προκλήσεις του επαγγελματικού στίβου. Προσωπικά, θεωρώ πως η πρακτική άσκηση, από τις συνεντεύξεις μέχρι την ολοκλήρωσή της, αποτελεί μία ανεκτίμητη εμπειρία που μας βοηθά να συνειδητοποιήσουμε πως κατά τη διάρκεια των σπουδών μας, σταδιακά, διαμορφώναμε τόσο τις δεξιότητές μας, όσο και την προσωπικότητά μας ως επαγγελματίες.
Η πρακτική άσκηση του ΔΕΤ, αποτέλεσε για εμένα τον επίλογο ενός ταξιδιού τεσσάρων ετών στη Διοικητική Επιστήμη και Τεχνολογία. Κατά την διάρκεια της, μου δόθηκε η ευκαιρία να συνεργαστώ με έμπειρα στελέχη του κόσμου των επιχειρήσεων και να εξερευνήσω, εκ των έσω, την λειτουργία μεγάλων ιδιωτικών και δημόσιων οργανισμών. Παράλληλα, μέσα από την πρακτική άσκηση οι γνώσεις, οι εμπειρίες και οι δεξιότητες που αποκόμισα από την σχολή «έδεσαν» μεταξύ τους, αναδεικνύοντας την προσεκτική δουλειά με την οποία έχει σχεδιαστεί το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος. Συγκεκριμένα, κάνοντας την πρακτική μου άσκηση στο «Advisory» κομμάτι της Grant Thornton, συνειδητοποίησα ότι οι δεξιότητες συνεργασίας, παρουσίασης και έρευνας, σε συνδυασμό με το «Business Mindset» που απέκτησα από το Τμήμα, με είχαν προετοιμάσει πλήρως για την αγορά εργασίας. Σήμερα, σχεδόν έξι μήνες από το πέρας της πρακτικής μου, συνεχίζω να εργάζομαι στην ίδια εταιρεία, ανακαλύπτοντας διαρκώς νέες πτυχές του κόσμου των επιχειρήσεων. |
Στη SoftOne πιστεύουμε και επενδύουμε στους νέους ανθρώπους, στηρίζοντας συστηματικά δράσεις και προγράμματα πρακτικής άσκησης, αμειβόμενης απασχόλησης και επαγγελματικής ανάπτυξης νέων στελεχών. Στην κατεύθυνση αυτή, και σε τακτική συνεργασία με το Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας (ΔΕΤ) του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, ενδυναμώνουμε τις διευθύνσεις της εταιρείας μας με ταλαντούχους τελειόφοιτους φοιτητές, υποστηρίζοντας έμπρακτα τη μετάβασή τους από την ακαδημαϊκή γνώση, στην επιχειρησιακή πραγματικότητα. Η πρακτική άσκηση στη SoftOne παρέχει τη δυνατότητα ανάπτυξης πολύτιμων γνώσεων και δεξιοτήτων και την ανάληψη πρωτοβουλιών με την καθοδήγηση έμπειρων και καταξιωμένων επαγγελματιών, καθώς επίσης την προοπτική άμεσης επαγγελματικής απορρόφησης κάθε ασκούμενου στο ευρύτερο οικοσύστημα της μεγαλύτερης εταιρείας λογισμικού της ελληνικής αγοράς. Σχετικά με τη SoftOne:
Μετά από χρόνια ανάπτυξης και μία σειρά από σημαντικές επιτυχίες, η ομάδα των Data & Analytics της ΕΥ έχει καθιερωθεί ως κέντρο αριστείας σε μία περιοχή 31 χωρών, υλοποιώντας πρωτοποριακά και στρατηγικά έργα σε Ελλάδα και εξωτερικό. Οι τέσσερις πυλώνες της ομάδας είναι η διαχείριση, η αρχιτεκτονική, η οπτικοποίηση της πληροφορίας (data management, data engineering, data architecture, business intelligence και data visualization) καθώς και οι αλγόριθμοι μηχανικής μάθησης και τεχνητής νοημοσύνης (advanced analytics). Οι φοιτητές που επιλέγουν να πραγματοποιήσουν την πρακτική τους άσκηση στην ομάδα των Data & Analytics, καλούνται να παρέχουν λύσεις σε σύνθετα προβλήματα μεγάλων επιχειρήσεων διαφορετικών κλάδων, χρησιμοποιώντας το συνδυασμό του business acumen και της τεχνικής εξειδίκευσης. Μετά από μία περίοδο εντατικής εκπαίδευσης και πάντα με την καθοδήγηση των πιο έμπειρων συναδέλφων τους, συμμετέχουν ενεργά σε έργα, έχοντας την ευκαιρία να δουν στην πράξη όσα έχουν διδαχτεί. Με αυτό τον τρόπο αξιοποιούν στο μέγιστο τις ακαδημαϊκές τους γνώσεις και τις εμπλουτίζουν με ακόμα περισσότερες πρακτικές. Στο τέλος της άσκησής τους, είναι εξοπλισμένοι με πολύτιμα εφόδια για το επόμενο βήμα της καριέρας τους, είτε αυτό είναι στον ακαδημαϊκό κόσμο, είτε στον κόσμο των επιχειρήσεων.
Στην Grant Thornton πιστεύουμε πως η ευκαιρία να διδαχθείς και να διδάξεις, να εμπνευστείς και να εμπνεύσεις, είναι μια αστείρευτη πηγή ενέργειας, η οποία μπορεί να συμβάλει στη συνεχή εξέλιξη της ίδιας της εταιρείας αλλά και των ανθρώπων της. Στην κατεύθυνση αυτή και με οδηγό αυτή μας την πεποίθηση, ξεκίνησε αρχικά η συνεργασία μας με το τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας για την απασχόληση φοιτητών στο πλαίσιο της πρακτικής τους άσκησης. Η ένταξη άρτια καταρτισμένων φοιτητών του ΔΕΤ στις ομάδες εργασίας της Grant Thornton διαπιστώνουμε ότι έχει συμβάλλει ουσιαστικά στην περαιτέρω ανάπτυξη του προσωπικού μας. Παράλληλα, η πρακτική άσκηση στην Grant Thornton προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές να εφαρμόσουν σε πραγματικές συνθήκες όλα όσα διδάχθηκαν κατά τη διάρκεια της ακαδημαϊκής τους πορείας, να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους και εν τέλει να ξεκλειδώσουν τις δυνατότητές τους προσωπικά και επαγγελματικά. |
||||||
Ο λόγος στους αποφοίτους μας | |||||||
Τι να πρωτοπώ για το τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας. Σίγουρα είναι ένα τμήμα που διαφέρει από τα υπόλοιπα τμήματα του Οικονομικού Πανεπιστημίου. Η μεγαλύτερη διαφορά του όμως δεν είναι στο αντικείμενο σπουδών αλλά στη δομή και στον τρόπο λειτουργίας του. Το πρόγραμμα σπουδών είναι ιδιαίτερα απαιτητικό και εντατικό και απαιτεί την διαρκή ενασχόληση των φοιτητών. Το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με τα projects και τα παραδοτέα εργασιών, προσφέρουν τη δυνατότητα προετοιμασίας για τον τρόπο εργασίας στη μετέπειτα επαγγελματική ζωή. Είναι ένα τμήμα το οποίο συνεχώς εξελίσσεται ανάλογα με τις απαιτήσεις της αγοράς εργασίας και μπορώ να πω ότι αποτελεί πρότυπο για τα υπόλοιπα τμήματα του ΟΠΑ. Προάγει την ακαδημαϊκή αριστεία, την καινοτομία και την επιχειρηματικότητα. Όντας ενεργός φοιτητής διαπίστωσα το μεράκι και την όρεξη που έχουν οι καθηγητές για το αντικείμενό τους ο καθένας ξεχωριστά αλλά και την αγάπη τους να το μεταλαμπαδεύσουν στους φοιτητές τους. Καθ’ όλη τη διάρκεια των σπουδών οι φοιτητές λαμβάνουν τα κατάλληλα ερεθίσματα για να σκέφτονται καινοτόμα αλλά και γνώσεις γύρω από τον τομέα της επιχειρηματικότητας. Σημαντική αρωγή αποτελούν και τα κέντρα επιχειρηματικότητας του πανεπιστημίου. |
Οι σπουδές στο τμήμα αποτελούν για μένα μια σημαντική επιλογή για την οποία δεν μετανιώνω. Αρκετές φορές εκφραζόταν δυσαρέσκεια ότι το τμήμα επενδύει παραπάνω στην πληροφορική κατά τα πρώτα έτη. Όμως αν και ακολούθησα το business κομμάτι του τμήματος, τα μαθήματα προγραμματισμού τα δύο πρώτα έτη με βοήθησαν να αναπτύξω αρκετά την αλγοριθμική μου σκέψη. Σίγουρα δεν θα ξεχάσω ότι το τμήμα μου έδωσε την ευκαιρία να σπουδάσω μέσω του προγράμματος Erasmus+ στη Γαλλία καθώς και την ενασχόλησή μου στη διοργάνωση του φοιτητικού συνεδρίου του τμήματος. Tέλος, μπορώ με σιγουριά να εκφράσω ότι οι σπουδές στο ΔΕΤ αποτέλεσαν μια καλή προετοιμασία και μια γερή βάση ώστε να προσαρμοστώ γρήγορα και να σπουδάσω σε ένα ιδιαίτερα απαιτητικό μεταπτυχιακό πρόγραμμα στο ESADE. |
||||||
Νέα του Τμήματος | |||||||
Ο Δρ. Δημήτρης Μητρόπουλος, οι κκ. Θοδωρής Σωτηρόπουλος, Νίκος Κουτσαβασίλης και ο Καθηγητής Διομήδης Σπινέλλης, σε πρόσφατη έρευνα που δημοσίευσαν στο έγκριτο περιοδικό International Journal of Information Security τον Σεπτέμβριο του 2019, παρουσίασαν το νέο λογισμικό, το οποίο έχει ήδη εφαρμοστεί με επιτυχία σε δυο μελέτες περίπτωσης. Όπως σημειώνει ο Δρ. Δημήτρης Μητρόπουλος «Η καινοτόμα αρχιτεκτονική λογισμικού PDGuard αλλάζει τον τρόπο με τον οποίο ελέγχουμε και προστατεύουμε τα προσωπικά δεδομένα, προσφέροντας στον χρήστη τη δυνατότητα να ελέγχει, με αξιοπιστία, τον τρόπο με τον οποίο οι εφαρμογές χρησιμοποιούν τα προσωπικά του δεδομένα.» «Το PDGuard αποδεικνύει τον άριστο διάλογο της πανεπιστημιακής έρευνας με την κοινωνία και τη συμβολή του Πανεπιστημίου ως κυψέλη γνώσης με άμεση και τελεσφόρο εφαρμογή στην αγορά» όπως επισημαίνει ο Καθηγητής Διομήδης Σπινέλλης. «Στο Τμήμα ΔΕΤ η παραγωγή γνώσης, η εξωστρέφεια και η διασύνδεση της εφαρμοσμένης έρευνας με την παραγωγή και την αγορά, προς όφελος των πολιτών, αποτελεί σημαντική παράμετρο της ανάπτυξης των ανθρώπων του και του Τμήματος, με συνεργασίες εντός κι εκτός Ελλάδας.»
|
Ο σχεδιασμός της εφαρμογής ChArGED βραβεύθηκε από το Games and Learning Alliance στα πλαίσια του European Serious Games Competition το Νοέμβριο του 2019. Η βράβευση έγινε κατά τη διάρκεια του GALA Exhibition 2019 που φιλοξενήθηκε στο InnovAthens στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων, και είχε ως στόχο «να αναγνωριστούν τα καλύτερα ψηφιακά επιμορφωτικά παιχνίδια στην Ευρώπη», ενώ ταυτόχρονα η εφαρμογή παρουσιάζονταν σε προνομιακή θέση στον χώρο της έκθεσης. Το ChArGED έλαβε το ειδικό βραβείο της κριτικής επιτροπής (που αποτελούνταν από επιλεγμένους ειδικούς στο χώρο των σοβαρών παιγνίων – serious games) “jury award”, αναγνωρίζοντας τον ισχυρό αντίκτυπο που έχει στη ζωή των ανθρώπων, την κοινωνία και το περιβάλλον.
|
||||||
Νέα μεταπτυχιακών προγραμμάτων | |||||||
Ο φετινός διαγωνισμός είχε σχέση με την επεξεργασία, οπτικοποίηση και ανάλυση ανοικτών δεδομένων μέσω του λογισμικού SAS Vιya (Data Preparation, Visual Analytics, Visual Statistics) για εξαγωγή συμπερασμάτων σχετικά με το σημαντικό ζήτημα των πυρκαγιών, το οποίο αποτελεί επίκαιρο θέμα στη χώρα μας όλο τον χρόνο.
Το 14ο τεύχος έχει τίτλο «Συνταξιοδότηση: πώς την διαχειριζόμαστε;», ενώ το 15ο «Ικανές γυναίκες στον εργασιακό χώρο: Στερεότυπα και διακρίσεις». |
Χορηγοί Επικοινωνίας: epixeiro.gr, Global Sustain, kariera.gr, skywalker.gr και ΣΤΕΝΤΟΡΑΣ
|
Υπεύθυνα μέλη ΔΕΠ: Αν. Καθ. Γεώργιος Λεκάκος, Αν. Καθ. Αδάμ Βρεχόπουλος Επιμέλεια σύνταξης: Μαρία Κοντούλη Τεχνική υποστήριξη - online έκδοση: Βασιλική Ταγκαλάκη |