14ο Φοιτητικό Συνέδριο Τμήματος ΔΕΤ (27 Απριλίου 2017)

Αποτελεί αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι η επιχειρηματικότητα διαδραματίζει σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του σύγχρονου οικονομικού περιβάλλοντος. Ο προσανατολισμός των νέων επιχειρηματικών δράσεων στην ανάπτυξη καινοτόμων προϊόντων και υπηρεσιών, στην κάλυψη κοινωνικών αναγκών, και σε καινοτόμους μεθόδους οργάνωσης και διοίκησης, αποτελούν βασικά χαρακτηριστικά της σύγχρονης επιχειρηματικότητας. Το Φοιτητικό Συνέδριο Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας αποσκοπεί σε μια πανελλήνια επιστημονική συνάντηση νέων μελών ΔΕΠ, υποψήφιων διδακτόρων, νέων ερευνητών αλλά και προπτυχιακών/μεταπτυχιακών φοιτητών με στόχο τη διερεύνηση της συμβολής της καινοτομίας στην ανάπτυξη σύγχρονων μορφών επιχειρηματικών δράσεων. Στο πλαίσιο του συνεδρίου θα αναδειχθούν οι εναλλακτικές σύγχρονες μορφές επιχειρηματικότητας, η προοπτική τους στο μεταβαλλόμενο οικονομικό περιβάλλον και θα διερευνηθεί ο ρόλος της διοικητικής επιστήμης και της καινοτομίας στην ανάπτυξη νέων επιχειρηματικών δράσεων. Φοιτητές από όλα τα ελληνικά πανεπιστήμια, καθηγητές, εκπρόσωποι φορέων και επιχειρήσεων δίνουν το παρόν στη διοργάνωση. Oι συμμετέχοντες έχουν την ευκαιρία να παρευρεθούν στις θεματικές συνεδρίες που πραγματοποιούνται και έχουν ως κύριο αντικείμενο την παρουσίαση εργασιών από νέους ερευνητές πολλών ελληνικών και ξένων πανεπιστημίων. Παράλληλα διενεργούνται ομιλίες από στελέχη επιχειρήσεων και οργανισμών παρουσιάζοντας βέλτιστες πρακτικές στον τομέα της Επιχειρηματικής Καινοτομίας. Η επιστημονική επιτροπή του συνεδρίου αποτελείται από καθηγητές του Τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του ΟΠΑ ενώ η οργανωτική επιτροπή συγκροτείται από φοιτητές του τμήματος.

Σημαντικές ημερομηνίες:

24/03/2017 | Προθεσμία υποβολής εργασιών (περίληψης 500 λέξεων ή πλήρους άρθρου 3000-5000 λέξεων)

07/04/2017 | Γνωστοποίηση απόφασης αποδοχής εργασίας

25/04/2017 | Προθεσμία αποστολής παρουσιάσεων

27/04/2017 | Διεξαγωγή του συνεδρίου και ανακοίνωση του καλύτερου άρθρου (best paper award)

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να αναζητήσετε στην ιστοσελίδα του Συνεδρίου (http://fsdet.dmst.aueb.gr), καθώς και στα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης.