DETails - Τεύχος 18ο
Newsletter του Τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας |
Αναγόρευση Επίτιμης Διδάκτορα και Απονομή Διδακτορικών |
Editorial Προέδρου | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Το DNA ενός οργανισμού προδιαγράφει και προβλέπει σε μεγάλο βαθμό τον τρόπο εξέλιξής του. Για εμάς, στο Τμήμα ΔΕΤ, μία από τις σημαντικότερες αξίες που ενστερνιζόμαστε είναι η αριστεία με εντυπωσιακά αποτελέσματα: Το Τμήμα έχει τα τελευταία τρία χρόνια τις υψηλότερες βάσεις εισαγωγής στο αντίστοιχο επιστημονικό πεδίο. Απόφοιτοί μας στελεχώνουν τις γνωστότερες ελληνικές και πολυεθνικές επιχειρήσεις. |
Αξίζει, δε, να σημειωθεί ότι ποσοστό άνω του 60% των αποφοίτων του διδακτορικού προγράμματος έχουν κατακτήσει ακαδημαϊκές θέσεις σε μεγάλα πανεπιστήμια στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό όπως στο Carnegie Mellon, Columbia, Stevens, EPFL, TUDelft, Copenhagen Business School, Cranfield, Kent, Bath, και Manchester Business School. Με τη σκέψη στους αποφοίτους μας, καλωσορίζουμε τους πρωτοετείς φοιτητές μας στο ΔΕΤ, ένα πανεπιστημιακό φυτώριο μελλοντικών επιστημόνων, παραγωγικών στελεχών της οικονομίας μας, εκκολαπτόμενων καινοτόμων επιχειρηματιών και άξιων μελών της κοινωνίας των πολιτών! Kαθηγητής Διομήδης Σπινέλλης |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Αναγόρευση Επίτιμης Διδάκτορα και Απονομή Διδακτορικών Διπλωμάτων | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tην Πέμπτη 20 Σεπτεμβρίου στο Αμφιθέατρο της Γενναδείου Βιβλιοθήκης ‹‹Cotsen Hall›› πραγματοποιήθηκε η τελετή αναγόρευσης της Καθηγήτριας του London School of Economics and Political Science Χρυσάνθης Αυγέρου σε Επίτιμη Διδάκτορα του Τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας (ΔΕΤ) της Σχολής Διοίκησης Επιχειρήσεων του Οικονομικού Πανεπιστημίου και η καθομολόγηση και απονομή των Διδακτορικών Διπλωμάτων στους Διδάκτορες του Τμήματος ΔΕΤ για τα ακαδημαϊκά έτη 2013-2018. Αξίζει να σημειωθεί ότι το Διδακτορικό Πρόγραμμα του Τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας (ΔΕΤ) αριθμεί σε 104 διδάκτορες. Την επιτυχία του Προγράμματος στη δημιουργία επιστημόνων ικανών να συμβάλουν στην πρόοδο της επιστήμης, της εκπαίδευσης και των εφαρμογών επιβεβαιώνει η στελέχωση του ερευνητικού, επιχειρηματικού και ακαδημαϊκού δυναμικού της Ελλάδας και του εξωτερικού με διδάκτορες του Τμήματος. Όπως προκύπτει από πρόσφατη έρευνα, 47 διδάκτορες κοσμούν την πανεπιστημιακή κοινότητα στην Ελλάδα και το εξωτερικό, όπως στο Copenhagen Business School, University of Bath, Ecole Federale de Lausanne, Utrecht University, University of Liverpool, University of Kent, Glasgow Caledonian University, Universitat Zurich, Carnegie Mellon University, University of Essex, De Montfort University, και The University of Manchester, ενώ πολλοί αριστεύουν ως επιχειρηματίες ή στελέχη σημαντικών και καινοτόμων εταιρειών. Επισκεφθείτε το κανάλι μας στο youtube για το video της εκδήλωσης: https://www.youtube.com/user/auebdmst
Περίληψη της ομιλίας της στην εκδήλωση αναγόρευσή της σε Επίτιμη Διδάκτορα του Τμήματος
Ο τόμος περιλαμβάνει εισαγωγικά σημειώματα του Προέδρου του Τμήματος, Καθηγητή Διομήδη Σπινέλλη και της επιμελήτριας της έκδοσης, Αναπληρώτριας Καθηγήτριας Αγγελικής Πουλυμενάκου, καθώς και τις περιλήψεις 30 διδακτορικών διατριβών που εκπονήθηκαν από το 2013 έως το 2018. O επετειακός τόμος αποτελεί μία αποτύπωση της επιστημοσύνης και του υψηλού κύρους της έρευνας που πραγματοποιείται στο Διδακτορικό Πρόγραμμα του ΔΕΤ, το οποίο λειτουργεί εδώ και 17 χρόνια, στοχεύοντας στην παραγωγή πρωτότυπης επιστημονικής έρευνας υψηλού επιπέδου στα πεδία που θεραπεύει το Τμήμα.
“Από την πρώτη στιγμή που μπήκα στο τμήμα, σαν προπτυχιακός φοιτητής, το DNA της αριστείας, της διάκρισης και της υψηλής ποιότητας ερευνητικού και ακαδημαϊκού περιεχομένου ήταν διάχυτο. Και ήταν μόλις η δεύτερη χρονιά που λειτουργούσε το τμήμα. Αμέσως αντιλήφθηκα ότι κάναμε το perfect match και ήμουν ιδιαίτερα χαρούμενος για την επιλογή μου αυτή. Ο χρόνος έδειξε ότι αυτές οι αξίες ρίζωσαν βαθιά μέσα μου και με εξέλιξαν σαν ακαδημαϊκό και σαν επαγγελματία στο ευρύτερο χώρο του Ανθρώπινου Δυναμικού. Σε ένα κόσμο που φαίνεται να συμβιβάζεται με την μετριότητα και το "πασάλειμμα", εγώ νιώθω δυνατός και να στέκομαι καλά στα πόδια μου στο πεδίο της επιστήμης. Γιατί ακριβώς αυτό το DNA με έμαθε να διεκδικώ, να μην συμβιβάζομαι και να παλεύω για το βέλτιστο δυνατό αποτέλεσμα. Ευχαριστώ από καρδιάς όλους εκείνους τους ανθρώπους του τμήματος που συνέβαλαν σε αυτό.”
“Κάνοντας ανασκόπηση και απολογισμό με αφορμή την ορκωμοσία, νιώθω ότι η απόφαση να πραγματοποιήσω στο ΔΕΤ τις διδακτορικές μου σπουδές υπό την καθοδήγηση του Καθηγητή Ιωάννου, ήταν 100% σωστή. Νιώθω τιμή και τύχη για αυτή την επιλογή, παρά τους αρχικούς ενδοιασμούς μου να αφήσω το πανεπιστήμιο στο οποίο είχα ολοκληρώσει τόσο τις προπτυχιακές όσο και τις μεταπτυχιακές μου σπουδές με ιδιαίτερη επιτυχία. Στο ΔΕΤ, το εύρος των ερεθισμάτων που μπορείς να δεχθείς και οι δεξιότητες που μπορείς να αναπτύξεις, δεν περιορίζονται σε ένα τομέα γιατί το τμήμα δρα σαν ένα «μωσαϊκό» που όλα τα συστατικά του είναι σε απόλυτη αρμονία, δίχως αυτό να οδηγεί σε μια Βαβέλ. Το αποτέλεσμα είναι να μπορείς κατά κύριο λόγο να καλλιεργήσεις την προσωπικότητά σου και στη συνέχεια να προάγεις την έρευνα. Ο λόγος μπορεί να φαντάζει απλός, αλλά είναι ιδιαίτερα σημαντικός στο δυναμικό περιβάλλον που αλληλοεπιδρούμε και καλούμαστε να λαμβάνουμε αποφάσεις καθημερινά. Είναι ένα άκρως υγιές περιβάλλον στο οποίο παρέχονται όλα τα εφόδια στους νέους ανθρώπους για ανάπτυξη και ευημερία.”
“Αυτό που κάνει το ΔΕΤ να ξεχωρίζει είναι το μεράκι και η θέληση για αριστεία. Ως προπτυχιακή και διδακτορική φοιτήτρια του τμήματος, έχω πάντα να θυμάμαι ανθρώπους στους τομείς των επιχειρήσεων και της τεχνολογίας να προσπαθούν να αλλάξουν τα πράγματα προς το καλύτερο. Η εξέλιξη αυτή φαίνεται από τη σύγχρονη διδασκαλία, την οργάνωση, τις εργασίες, το Φοιτητικό Συνέδριο, τα σεμινάρια, και την πρακτική άσκηση. Στο διδακτορικό μου, είχα την ευκαιρία να ασχοληθώ με την τεχνολογία λογισμικού και να συνεργαστώ με τον Καθηγητή κ. Διομήδη Σπινέλλη. Παρά τις απαιτήσεις του διδακτορικού, το οποίο έγκειται να κάνει τους αποφοίτους ανταγωνιστικούς σε διεθνές επίπεδο, η σωστή καθοδήγηση από τον επιβλέποντά μου και η στήριξη από το τμήμα με οδήγησε στη δημοσίευση των εργασιών μου στα καλύτερα συνέδρια και περιοδικά του κλάδου μου. Τέλος, η ξεχωριστή βραδιά της ορκωμοσίας ήταν ιδιαίτερα συγκινητική τόσο για εμάς όσο και για τις οικογένειές μας. Σας ευχαριστούμε.”
“Στο πλαίσιο της διδακτορικής μου έρευνας στο Εργαστήριο Ηλεκτρονικού Εμπορίου και Ηλεκτρονικού Επιχειρείν ELTRUN του Τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας είχα την τιμή και την χαρά να έχω για την ερευνητική μου καθοδήγηση τον Καθηγητή Γεώργιο Δουκίδη και την Αναπ. Καθ. Κατερίνα Πραματάρη, οι οποίοι μου εμπότισαν τις αρχές του τμήματός μας, με έμφαση στην ακαδημαϊκή αριστεία. Με το πέρασμα του χρόνου και την υποστήριξή τους, έμαθα να θέτω μακροπρόθεσμους στρατηγικούς στόχους και να τους προσεγγίζω με στέρεα βήματα, οδηγώντας με στην κατάκτηση του πρώτου μου στόχου, αυτού της επιτυχούς υποστήριξης της διδακτορικής μου διατριβής στον τομέα του Σχεδιασμού ψηφιακών Υπηρεσιών με χρήση τεχνικών Gamification. Επιπροσθέτως, το σύνολο των συναδέλφων μου, συνεισέφεραν ο κάθε ένας και η κάθε μια με τον δικό τους τρόπο στην σμίλευση της δικής μου ερευνητικής οπτικής. Ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα που είχε παράγωγο της διδακτορικής έρευνας ήταν η κατάκτηση του “Best European Students Project” στη θεματική κατηγορία “Environment Challenge” του Πανευρωπαϊκού διαγωνισμού Morpheus Cup 2015. Σε μια συνολική ανασκόπηση, πριν έρθω στο Τμήμα είχα εκπαιδευτεί να απαντάω στο «Πώς» κάνουμε κάτι, εδώ έμαθα να απαντάω στο «Γιατί», κάτι για το οποίο θα είμαι για πάντα ευγνώμων στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών και τους ανθρώπους του. ”
“Η διδακτορική μου έρευνα στο τμήμα ΔΕΤ ξεκίνησε έχοντας την πεποίθηση ότι πρόκειται απλώς για έναν ακόμα κύκλο σπουδών, ένα επιπλέον βήμα που θα ολοκλήρωνε τις σπουδές μου. Σήμερα, αρκετά χρόνια μετά μπορώ να πω με σιγουριά ότι οι διδακτορικές μου σπουδές στο ΔΕΤ αποτέλεσαν την πιο καθοριστική περίοδο της ζωής μου για τη διαμόρφωση του τρόπου σκέψης μου. Σε πρώτη ανάγνωση πρόκειται για μία συνεχή προσπάθεια να δομήσεις μία σχεδόν αδόμητη γνώση που αποκτάς βιβλιογραφικά, οργανώνοντας την ώστε να οδηγηθεί με τεκμηριωμένο τρόπο σε συγκεκριμένο ερευνητικό αποτέλεσμα, αναπτύσσοντας δεξιότητες ανάλυσης και σύνθεσης. Σε δεύτερη ανάγνωση όμως πρόκειται σίγουρα για μία προσπάθεια που απαιτεί την ανάπτυξη ικανοτήτων να διαχειριστείς στιγμές απογοήτευσης και κούρασης. Σε αυτή την προσπάθεια ήταν δίπλα μου υποστηρικτές ο επιβλέπων μου, Καθηγητής Σπύρος Λιούκας και πολλοί άλλοι διδάσκοντες του ΔΕΤ να μου δείχνουν εμπιστοσύνη, να με καθοδηγούν και να αφιερώνουν χρόνο όχι μόνο για την ακαδημαϊκή μου πρόοδο αλλά και για την ψυχολογική μου ενθάρρυνση. Σε μέρες που γύρω μας επικρατεί η απογοήτευση και η έλλειψη κινήτρου, το δυναμικό του ΔΕΤ υπήρξε για εμένα πρότυπο ώστε ο στόχος μου να μην χάνει το νόημά του.”
“Το τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας κατέχει κομβική θέση στην ακαδημαϊκή μου πορεία. Το 2004 ξεκίνησα να φοιτώ στο προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών. Στα μάτια μου το τμήμα ξεχώριζε για το ζήλο που επιδείκνυαν οι διδάσκοντες, το οποίο είχε ως αποτέλεσμα τη σταθερή άνοδό του στις προτιμήσεις των μαθητών για πανεπιστημιακές σπουδές. Στη διάρκεια της φοίτησής μου με τράβηξε η επιστήμη υπολογιστών και μετά από ενθάρρυνση του Καθ. κ. Ταραντίλη έκανα μεταπτυχιακό στο τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών του πανεπιστημίου Imperial του Λονδίνου όπου οι φοιτητές του τμήματος ΔΕΤ χαίρουν μεγάλης εκτίμησης. Μετά το πέρας του μεταπτυχιακού επέστρεψα στο τμήμα όπου είχα την τιμή να ξεκινήσω διδακτορικό με τον Καθ. κ. Σπινέλλη. Ο κ. Σπινέλλης με τις απαράμιλλες γνώσεις, τις γνήσιες συμβουλές, και το ακούραστο ενδιαφέρον του συνετέλεσε καθοριστικά στην πρόοδό μου. Συνολικά το τμήμα μου πρόσφερε τα εφόδια για να χτίσω το μέλλον μου.” |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Δημοσιεύσεις μελών ΔΕΠ, υποψήφιων διδακτόρων και ερευνητών | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Δραστηριότητες μελών ΔΕΠ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Σπούδασε στο Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών από όπου έλαβε το πτυχίο του Μαθηματικού και μεταπτυχιακό δίπλωμα στην Πληροφορική και Επιχειρησιακή Έρευνα. Έγινε Διδάκτορας από το Τμήμα Επιχειρησιακής Έρευνας και Μάρκετινγκ του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Η διδακτορική του διατριβή χρηματοδοτήθηκε μερικά από το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα EDAMBA (European Doctoral Program Association in Management and Business Administration) και πραγματοποιήθηκε στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών και στο Τμήμα Διοίκησης του Πανεπιστημίου του Rotterdam. Έχει διδάξει Μαθηματικά, Πληροφορική και Επιχειρησιακή Έρευνα σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, στο Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής και στο Erasmus πρόγραμμα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Γενικός Γραμματέας της Μαθηματικής Εταιρείας Νοτιοανατολικής Ευρώπης από το 2016. Πρόεδρος του Επιστημονικού Εποπτικού Συμβουλίου του Πειραματικού Λυκείου Αγίων Αναργύρων και Πρόεδρος της Συντακτικής Επιτροπής του επιστημονικού περιοδικού Αστρολάβος από το 2005. Υπήρξε σύμβουλος Πληροφοριακών Συστημάτων στο Υπουργείο Ανάπτυξης, Γενικός Γραμματέας και μέλος Διοικητικών Συμβουλίων της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας. Έχει γράψει βιβλίο Πληροφορικής και οι εργασίες του έχουν δημοσιευθεί σε σημαντικά ακαδημαϊκά επιστημονικά περιοδικά, όπως: OMEGA-the International Journal of Management Science, Expert Systems with Applications – an international journal, the International Journal of Production Economics, the Journal of the Operational Research Society, the International Transactions in Operational Research, the Applied economics, the Operational Research: An International Journal, Journal of Statistics & Management Systems, Higher Education Studies, International Journal of Operations and Quantitative Management, Journal of Mathematics and System Science, Journal of Information Systems & Operations Management.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Σημαντικές διακρίσεις | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Με την επιτυχία αυτή, παρά τις αλλαγές που σημειώθηκαν στα Επιστημονικά Πεδία, συνεχίζεται η πολυετής παράδοση της συνεχούς υψηλής προτίμησης των υποψηφίων για το Τμήμα, το οποίο αναδεικνύεται επί σειρά ετών σταθερά στις πρώτες θέσεις κατάταξης σύμφωνα με τις βάσεις εισαγωγής. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ο λόγος στους φοιτητές μας | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ο φοιτητής του Τμήματος ΔΕΤ και συν-ιδρυτής της εταιρίας λογισμικού Socital, έδωσε συνέντευξη στην εφημερίδα Καθημερινή με τίτλο «Το Διαδίκτυο δεν είναι μόνο τρεις - τέσσερις εφαρμογές». Κάνοντας λόγο για το Τμήμα αναφέρει: «Σπούδασα στο Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών όπου απέκτησα υψηλής ποιότητας και παγκοσμίου επιπέδου πνευματικά εφόδια...» Διαβάστε ολόληρη τη συνέντευξη εδώ: http://www.kathimerini.gr/982608/gallery/proswpa/synentey3eis/florents-tselai-to-diadiktyo-den-einai-mono-treis---tesseris-efarmoges
Ο Διονύσιος Κωνσταντάς αρίστευσε στις Πανελλήνιες εξετάσεις, πέρασε πρώτος στο Τμήμα μας και τώρα ετοιμάζεται να πραγματοποιήσει το όνειρό του! Σύντομη αναφορά στην ΔΕΤ Το ΔΕΤ είναι αναμφίβολα μια από τις καλύτερες επιλογές σπουδών στον Οικονομικό κλάδο και αυτό είναι κάτι που άκουγα κατά καιρούς από γνωστούς, καθηγητές αλλά και παλαιοτέρους φοιτητές της. Εξάλλου, είναι κάτι που επιβεβαιώνεται και από την τόσο υψηλή του βάση. |
Βέβαια, αυτό δεν σημαίνει ότι ταιριάζει σε όλους. Έτυχε να ταιριάξει απλά σε εμένα για τον κυριότερο λόγο πως συνδυάζει δυο διαφορετικά αντικείμενα της Διοικητικής Επιστήμης και της Πληροφορικής, τα οποία ωστόσο «συγχωνεύονται» πολύ όμορφα σε ένα κοινό σύγχρονο Τμήμα με νέους καθηγητές. Βασίζεται ιδιαίτερα στις φοιτητικές εργασίες, στη διαδραστικότητα φοιτητή - καθηγητή και απαιτεί την διαρκή ενασχόληση των ίδιων των φοιτητών. Παράλληλα όμως, επειδή ως νέος φοιτητής δεν μου είναι ακόμα ευκρινές το αντικείμενο πάνω στο οποίο επιθυμώ να εξειδικευτώ μελλοντικά, πολύ σημαντικό ρόλο διαδραμάτισε το γεγονός πως αυτό το Τμήμα δεν εξειδικεύεται σε κάτι συγκεκριμένο. Αυτό που φαίνεται ότι κάνει είναι να μου δίνει μια μικρή πρόγευση από το κάθε μάθημα, ώστε στη πορεία βλέποντας τις κλίσεις και τις προτιμήσεις μου να μπορέσω να κατασταλάξω για την εξειδίκευσή μου. Δυστυχώς ή ευτυχώς το κλίμα σήμερα στον εργασιακό χώρο έχει γίνει πολύ ανταγωνιστικό, οπότε ένα επιπλέον κριτήριο, το οποίο συνέβαλε ιδιαίτερα στην οριστική απόφαση της Σχολής μου ήταν και η αναγνωρισιμότητα του πτυχίου, πράγμα για το οποίο δεν έχω καμία αμφιβολία, αφού αναγνωρίζεται και παγκοσμίως. Έτσι λοιπόν ως πρωτοετής πλέον στο ΔΕΤ έχω μεγάλες φιλοδοξίες και προσμένω όλα αυτά για τα οποία επέλεξα την Σχολή να αποβούν σε κάτι πολύ ωφέλιμο, ώστε να αποκτήσω την δέουσα κατάρτιση με απώτερο στόχο την ομαλότερη και ευκολότερη ένταξή μου στον χώρο εργασίας. Πάνω από όλα όμως προσδοκώ το Τμήμα αυτό να μου κεντρίσει το ενδιαφέρον ως φοιτητή τώρα, με μοντέρνα ερεθίσματα, όπως με κέντρισε και ως μαθητή παλιά. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ο λόγος στους αποφοίτους μας | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Έχοντας πρόσφατα αποφοιτήσει από το τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του ΟΠΑ, μπορώ πλέον να πω με σιγουριά ότι η επιλογή μου να φοιτήσω σε αυτή τη σχολή αποτέλεσε αν όχι την καλύτερη, σίγουρα μία από τις καλύτερες αποφάσεις που έχω πάρει στη ζωή μου. Στο ΔΕΤ διδάσκουν μερικοί από τους καλύτερους, παγκοσμίως, καθηγητές στον τομέα τους, των οποίων το ερευνητικό έργο δημοσιεύεται στα κορυφαία επιστημονικά περιοδικά του κόσμου. Ταυτόχρονα, οι ίδιοι καταξιωμένοι και διακεκριμένοι καθηγητές είναι εξαιρετικά προσιτοί στους φοιτητές τους δείχνοντας αληθινό και έμπρακτο ενδιαφέρον προς αυτούς. Προσωπικά, όσες φορές χρειάστηκα τη βοήθεια των καθηγητών μου, αυτοί ήταν πάντοτε πρόθυμοι να μου αφιερώσουν χρόνο είτε επιλύοντας κάποια απορία μου σχετικά με το μάθημα, είτε συμβουλεύοντάς με, σε προσωπικό επίπεδο, πάνω στους προβληματισμούς και τις αναζητήσεις μου για τις μελλοντικές σπουδές μου και τη μετέπειτα ακαδημαϊκή και επαγγελματική μου πορεία. |
Ταυτόχρονα, το πρόγραμμα σπουδών του ΔΕΤ είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με την αγορά εργασίας και την επιχειρηματική δραστηριότητα και οι απόφοιτοι διαθέτουν το απαραίτητο επιστημονικό υπόβαθρο και την οξυδέρκεια, ώστε να ανταποκριθούν άμεσα στις ανάγκες μίας επιχείρησης και να διακριθούν στο επαγγελματικό τους περιβάλλον. Το παραπάνω, διαπίστωσα και εμπράκτως κατά την πρακτική άσκηση που πραγματοποίησα στην πολυεθνική εταιρεία πληροφορικής IBM Hellas κατά τη διάρκεια του όγδοου εξαμήνου. Κατά τη διάρκεια των σπουδών στο ΔΕΤ οι φοιτητές εξειδικεύονται σε επιμέρους κατευθύνσεις. Προσωπικά, επέλεξα την κατεύθυνση της Επιχειρησιακής Έρευνας καθώς με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα τα προβλήματα βελτιστοποίησης, η επίλυση των οποίων μπορεί να έχει πρακτική εφαρμογή στη βελτίωση της λειτουργίας μίας επιχείρησης. Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους τους καθηγητές μου που με βοήθησαν να εξελιχθώ τόσο ως άνθρωπος όσο και ως επιστήμονας και μου άνοιξαν το δρόμο για να συνεχίσω τις σπουδές μου στο κορυφαίο Πανεπιστήμιο Imperial College London σε MSc Computing (Machine Learning), πραγματοποιώντας έτσι το όνειρό μου! |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Νέα του Τμήματος | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ο πρόεδρος του Τμήματος, Καθηγητής Διομήδης Σπινέλλης έδωσε συνέντευξη στο CAPITALTV με θέμα: «Ποιες σπουδές δίνουν ανταγωνιστικό πλεονέκτημα στην αγορά». Ο κος Σπινέλλης τονίσε τα πλεονεκτήματα των σπουδών πάνω στην τεχνολογία λογισμικού, την ασφάλεια υπολογιστικών συστημάτων και τις γλώσσες προγραμματισμού, παρουσιάσε το έργο του ΔΕΤ και αναφέρθηκε στην αριστεία και τις εργασίες στον χώρο των start-ups. Ευχαριστούμε θερμά το CAPITAL.gr και τον δημοσιογράφο Γιώργο Κράλογλου. Δείτε τη συνέντευξη στον σύνδεσμο:
Ευχαριστούμε θερμά τη δημοσιογράφο Κωνσταντίνα Δημητρούλη. Ακούστε ΕΔΩ τη συνέντευξη. |
Το Επιχειρηματικό Παίγνιο (Business Game) αποτελεί ένα αλληλεπιδραστικό παιχνίδι προσομοίωσης στον υπολογιστή στο οποίο συμμετέχουν ανταγωνιστικές επιχειρήσεις. Σκοπός του συγκεκριμένου επιχειρηματικού παιγνίου είναι η εκπαίδευση και η ανάπτυξη δεξιοτήτων των φοιτητών στη διοίκηση εικονικής επιχείρησης, μέσω της προσομοίωσης των συνθηκών λειτουργίας της αγοράς και των επιλογών των παικτών. Οι φοιτητές/παίκτες έχουν τη δυνατότητα με τη βοήθεια ενός διαδικτυακού προγράμματος προσομοίωσης αγοράς να δρουν ως manager εικονικών επιχειρήσεων οι οποίες δραστηριοποιούνται σε μια συγκεκριμένη αγορά. Με αυτό τον τρόπο ο κάθε παίκτης καλείται να λάβει σημαντικές επιχειρηματικές αποφάσεις βασιζόμενος στα δεδομένα αγοράς που του δίνονται αλλά και στην κρίση του, και να δει πώς αυτές οι αποφάσεις μεταφράζονται σε αντίστοιχα οικονομικά μεγέθη, όπως ακριβώς συμβαίνει στον πραγματικό κόσμο των επιχειρήσεων.
Στο πρόγραμμα συμμετείχαν μαθητές λυκείου (κυρίως Β’ και Γ’ τάξης), οι οποίοι είχαν την ευκαιρία με διαδραστικό και ευχάριστο τρόπο, να προσεγγίσουν την επιχείρηση και την επιχειρηματική διαδικασία. Πιο συγκεκριμένα το πρόγραμμα περιλάμβανε, μεταξύ άλλων, μαθήματα από ακαδημαϊκούς διδάσκοντες και ομιλίες από προσκεκλημένους επιχειρηματίες, ανάλυση και συζήτηση μελετών περίπτωσης από την ελληνική και διεθνή πραγματικότητα, συμμετοχή σε επιχειρηματικά παίγνια, ομαδικές δραστηριότητες, καθώς και επεξεργασία και ανάπτυξη επιχειρηματικού σχεδίου νέας επιχείρησης. Περισσότερες πληροφορίες στο: https://yes.aueb.gr |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Νέα μεταπτυχιακών προγραμμάτων | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Δείτε την παρουσίαση στο: https://youtu.be/XN_ilqLjfos
Δείτε την παρουσίαση στο: https://youtu.be/lbiAxA13dJ4
Εγκρίθηκε από το Υπουργείο Παιδείας η επανίδρυση του ΠΜΣ στην ΔΑΔ με το ΦΕΚ 3082/27-7-2018.
Το 10ο τεύχος έχει τίτλο «Παίζει ρόλο η ηλικία στην εργασιακή απόδοση;». |
Η σημαντική αυτή θέση κατάταξης αυτή αποτελεί συνέχεια διακρίσεων πολλών ετών για το πρόγραμμα και αποδεικνύει το υψηλό επίπεδο σπουδών που προσφέρει.
Λίγες μέρες νωρίτερα, πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η εκδήλωση βιωματικής εκπαίδευσης του Προγράμματος με τη συμβολή και τη φιλοξενία της OTE Academy. Στην εκδήλωση αυτή οι φοιτητές μέσα από δραστηριότητες ενδυνάμωσης και δόμησης ομάδας είχαν την ευκαιρία να γνωριστούν και λειτουργώντας σαν ομάδα να αναπτύξουν δεξιότητες όπως η συνεργασία, το ομαδικό πνεύμα, η ηγεσία, η λήψη αποφάσεων, ο σχεδιασμός στρατηγικής κτλ. Η βιωματική εκπαίδευση συνέβαλε στο να ενταχθούν οι φοιτητές πιο ομαλά στο Πρόγραμμα και να κατανοήσουν την εκπαιδευτική κουλτούρα και φιλοσοφία του. Το προφίλ των νέων φοιτητών παρουσιάζει έντονο ενδιαφέρον και ιδιαίτερη ποικιλομορφία από άποψη τόσο επαγγελματικού όσο και ακαδημαϊκού υποβάθρου. Επίσης, η επαγγελματική προϋπηρεσία των νέων φοιτητών κυμαίνεται σε πολύ καλά ποσοστά, με το 21% μόνο να κατέχει το μικρότερο ποσό προϋπηρεσίας (3-5 χρόνια), γεγονός που καλύπτει σημαντικά την κουλτούρα και τις προϋποθέσεις φοίτησης στο Πρόγραμμα. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Επόμενες εκδηλώσεις | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Το ενδεικτικό πρόγραμμα της εκδήλωσης είναι το ακόλουθο:
|
Υπεύθυνα μέλη ΔΕΠ: Αν. Καθ. Γεώργιος Λεκάκος, Αν. Καθ. Αδάμ Βρεχόπουλος |