Επαγγελματικό Σεμινάριο: Χριστίνα Καραμιχαλάκου

ΚΥΚΛΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙΩΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ ΜΑΡΤΙΟΣ 2021

Ομιλητής: Χριστίνα Καραμιχαλάκου (ΕΛΣΤΑΤ), Ελληνική Στατιστική Αρχή (ΕΛΣΤΑΤ) και Στατιστικές Επιχειρήσεων

Την  Παρασκευή 12 Μαρτίου 2021 και ώρα 13:30 - 14:30 θα γίνει ενημέρωση και συζήτηση γύρω από τη σταδιοδρομία αποφοίτων του Τμήματος Στατιστικής. Η κ. Χριστίνα Καραμιχαλάκου θα μας μιλήσει για τα ουσιαστικά και τυπικά επιστημονικά εφόδια και τις επαγγελματικές δυνατότητες σταδιοδρομίας που είχε ως απόφοιτος του Τμήματος Στατιστικής του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και θα μας παρουσιάσει συνοπτικές πληροφορίες για το έργο της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής (ΕΛΣΤΑΤ) με έμφαση στις στατιστικές επιχειρήσεων.

Η ενημέρωση αφορά τόσο προπτυχιακούς όσο και μεταπτυχιακούς φοιτητές.

Η κ. Καραμιχαλάκου είναι Διευθύντρια Στατιστικών Επιχειρήσεων στην ΕΛΣΤΑΤ. Το 1997 αποφοίτησε από το Τμήμα Στατιστικής του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και το 2000 ολοκλήρωσε το μεταπτυχιακό «Ειδίκευσης στη Στατιστική» (MSc in Statistics) του ίδιου Τμήματος. Την περίοδο 1999-2004 εργάστηκε στον τραπεζικό χώρο ξεκινώντας από την Citιbank και μετέπειτα στην Τράπεζα Κύπρου και στην Εγνατία Τράπεζα, ενώ το 2004 εντάχτηκε στο δυναμικό της ΕΛΣΤΑΤ. To 2013 αποφοίτησε από το Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, στο οποίο έγινε δεκτή κατόπιν κατατακτηρίων εξετάσεων. Στην ΕΛΣΤΑΤ έχει ασχοληθεί τόσο θεσμικά όσο και πρακτικά με όλο το φάσμα των επίσημων στατιστικών, μεταξύ των οποίων εθνικούς λογαριασμούς και στατιστικές επιχειρήσεων, ενώ από το 2019 διδάσκει ζητήματα επίσημων στατιστικών στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών στη «Στατιστική και Μοντελοποίηση» του Τμήματος Μαθηματικών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, που έχει την υψηλού κύρους πιστοποίηση της Eurostat "EMOS” (European Master in Official Statistics).

Μπορείτε να παρακολουθήσετε video της εκδήλωσης παρακάτω:

Ημερομηνία Εκδήλωσης:
Παρασκευή, Μάρτιος 12, 2021 - 13:30 - 14:30