Τελετή Αναγόρευσης του Καθηγητή του University College London, Ηνωμένου Βασιλείου, Sir RICHARD BLUNDELLL σε Επίτιμο Διδάκτορα του Τμήματος Οικονομικής Επιστήμης

ΤΕΛΕΤΗ ΑΝΑΓΟΡΕΥΣΗΣ

ΤΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΤΟΥ UNIVERSITY COLLEGE LONDON

Sir RICHARD BLUNDELL

ΣΕ ΕΠΙΤΙΜΟ ΔΙΔΑΚΤΟΡΑ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ

ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

ΤΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ

Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών διοργανώνει την Πέμπτη 14 Απριλίου 2022 και ώρα 18:00 στo Αμφιθέατρο "Λεωνίδας Ζέρβας" του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών, την τελετή αναγόρευσης σε Επίτιμο Διδάκτορα του Τμήματος Οικονομικής Επιστήμης, της Σχολής Οικονομικών Επιστημών, του Καθηγητή του University College London, Ηνωμένου Βασιλείου, Sir RICHARD BLUNDELL.

Ο τιμώμενος κατέχει την έδρα της Πολιτικής Οικονομίας David Ricardo στο University College London όπου διορίστηκε Καθηγητής Οικονομικών το 1984. Είναι Διευθυντής του ESRC Centre for the Microeconomic Analysis of Public Policy at the Institute for Fiscal Studies (IFS) όπου διετέλεσε Διευθυντής Έρευνας 1986 - 2016. Είναι Επίτιμος Διδάκτορας των πανεπιστημίων: University of St.Gallen, Norwegian School of Economics NHH, University of Mannheim, Universita della Svizzera, University of Bristol, και University of Venice Ca’Foscari. Ήταν Επισκέπτης Καθηγητής στο UBC, MIT, Chicago, Northwestern, TSE and Berkeley.

Το 2014 έγινε Knight, για υπηρεσίες στην Οικονομική και τις Κοινωνικές Επιστήμες, ενώ το 2006 του είχε απονεμηθεί το CBE.

Δημοσίευσε εργασίες του σε κορυφαία ακαδημαϊκά περιοδικά σχετικά με τη μικρο-οικονομομετρία, τη συμπεριφορά των καταναλωτών, την αποταμίευση, την προσφορά εργασίας, τη φορολογία, τα δημόσια οικονομικά, τη καινοτομία και την ανισότητα. Ήταν συνεκδότης του Econometrica 1997-2001 και του Journal of Econometrics 1992–1997. Είναι ιδρυτικός συντάκτης του Microeconomic Insights. Ήταν συντάκτης και μέλος της επιτροπής του IFS Mirrlees Review: Tax Reform for the 21st Century. Είναι συντάκτης και μέλος της επιτροπής του IFS-Deaton Review: Inequality in the 21st Century. Είναι Μέλος του Econometric Society, the British Academy, the American Economic Association, American Academy of Arts and Science, the Institute of Actuaries and the National Academy of Science. Διετέλεσε Πρόεδρος της European Economics Association, the Econometric Society, the Society of Labor Economics, and the Royal Economic Society. Ήταν αποδέκτης του 1995 Yrjö Jahnsson Prize,  2000 Frisch Prize, 2008 Jean-Jacques Laffont, 2015 BBVA Foundation Frontiers of Knowledge Prize in Economics; 2016 Erwin Plein Nemmers Prize in Economics και του 2020 Jacob Mincer Prize in Labor Economics.

Η τελετή αναγόρευσης θα αρχίσει με προσφωνήσεις από τον Πρύτανη του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Καθηγητή Δημήτριο Μπουραντώνη και τον Πρόεδρο του Τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Καθηγητή Γεώργιο Αλογοσκούφη. Στη συνέχεια, θα γίνει η παρουσίαση του έργου του τιμωμένου από τον Καθηγητή του Τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Ηλία Τζαβαλή. Θα ακολουθήσει η αναγόρευση του τιμωμένου σε Επίτιμο Διδάκτορα και η τελετή θα ολοκληρωθεί με την ομιλία του με θέμα: «Inequality and the Covid Crisis».

Ημερομηνία Εκδήλωσης:
14/04/2022 - 18:00