Διεθνής Συνεργασίες με Πανεπιστήμια του Εξωτερικού

Υπογραφή Μνημονίου Συνεργασίας του ΟΠΑ με το Korea Maritime and Ocean University

Πληροφορίες https://www.aueb.gr/el/content/ypografi-mnimonioy-synergasias-toy-oikonomikoy-panepistimioy-athinon-me-korea-maritime-and

Σταθερό στη στρατηγική ανάπτυξης σημαντικών διεθνών συνεργασιών, το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΟΠΑ) υπέγραψε Μνημόνιο Συνεργασίας με το Korea Maritime and Ocean University (ΚΜΟU), με σκοπό την ακαδημαϊκή συνεργασία σε θέματα που αφορούν στη Διεθνή Ναυτιλία, Χρηματοοικονομική και Διοίκηση.
Ειδικότερα, ως πρώτη εφαρμογή του Μνημονίου Συνεργασίας, αναμένεται να έρθουν για ένα μήνα στο ΟΠΑ δεκαπέντε (15) μεταπτυχιακοί φοιτητές του ΚΜΟU για εκπαίδευση σε θέματα που αφορούν στα Ναυτιλιακά Χρηματοοικονομικά - Οικονομικά και τη Διοίκηση.
Ο Πρύτανης του ΟΠΑ Καθηγητής Εμμανουήλ Γιακουμάκης δήλωσε: «Η ανάπτυξη στρατηγικών διεθνών συνεργασιών αποτελεί βασική προτεραιότητα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Η υπογραφή του Μνημονίου Συνεργασίας με το KMOU προάγει τη διεθνή συνεργασία του επιστημονικού προσωπικού μας σε έναν εξαιρετικά καίριο τομέα της ελληνικής οικονομίας, τη Ναυτιλία. Στο ΟΠΑ, παραμένουμε σταθεροί στη δέσμευσή μας να παραμείνουμε ένα εξωστρεφές, σύγχρονο Πανεπιστήμιο με σημαντικές διεθνείς συνεργασίες  προσδίδοντας αξία όχι μόνο στους Έλληνες φοιτητές μας αλλά και στην παγκόσμια ακαδημαϊκή κοινότητα».
Ο Επιστημονικά Υπεύθυνος της συνεργασίας, Καθηγητής Μανώλης Καβουσανός δήλωσε: «Η Νότια Κορέα, όπως και η Ελλάδα, κατέχουν εξέχουσες θέσεις στο χώρο της Ναυτιλίας σε παγκόσμιο επίπεδο. Η Ελλάδα αποτελεί την πρώτη δύναμη στον κόσμο σε πλοιοκτησία και αποτελεί την έδρα για μια συστάδα από πλοιοκτήτριες και διαχειρίστριες εταιρείες, ναυλομεσιτικά γραφεία, οίκους χρηματοδότησης και ναυτασφαλιστικές εταιρείες. Η Νότια Κορέα με τη σειρά της, συγκαταλέγεται στις τρεις μεγαλύτερες χώρες ναυπήγησης πλοίων στον κόσμο, με πολλούς Έλληνες πλοιοκτήτες πελάτες, αλλά επίσης και σημαντική χώρα σε πλοιοκτησία και διαχείριση. Η συγκεκριμένη συνεργασία εκτιμώ ότι αποτελεί μόνο την αρχή των πολύπλευρων συνεργιών που έπονται μεταξύ των δύο Πανεπιστημίων.  Στον ένα μήνα παραμονής τους οι φοιτητές από την Κορέα, θα έχουν την ευκαιρία, πέραν των ακαδημαϊκών θεμάτων, να συνεργαστούν με συναδέλφους τους από το αγγλόφωνο μεταπτυχιακό πρόγραμμα του ΟΠΑ στη Διεθνή Ναυτιλία, Χρηματοοικονομική και Διοίκηση και να έρθουν σε επαφή με στελέχη της αγοράς και των επιχειρήσεων του κλάδου της Ναυτιλίας».
Ο κος Kihwan Lee, Κοσμήτορας της Σχολής Μεταπτυχιακών Σπουδών στα Χρηματοοικονομικά της Ναυτιλίας και Logistics του KMOU δήλωσε εξαιρετικά χαρούμενος για την έναρξη της συνεργασίας αυτής με το ΟΠΑ. «Η υπογραφή του Μνημονίου Συνεργασίας αποτελεί μία πρώτης τάξεως ευκαιρία για τους φοιτητές του KMOU να μαθητεύσουν κοντά σε επιστήμονες και επαγγελματίες της ελληνικής ναυτιλίας που παραμένει ο παγκόσμιος ηγέτης».

Συνεργασία με τον πανεπιστήμιο της Γαλλίας RENNES

Πληροφορίες (http://www.postgraduate_accfin.aueb.gr/Files/international%20agreement_Rennes.pdf )

The “Masters program in Accounting and Finance” of the Athens University of Economics and Business (AUEB) recently established a bilateral agreement with the “Masters program in Advanced Studies & Research in Finance“ of the Graduate School of Management of the University of Rennes 1 (UR1 IGR-IAE), regarding the mutual exchange of up to two selected graduate students per year, who will be awarded both of the above mentioned Masters Degrees at the end of the program. More specifically, AUEB may send each year up to two selected graduates of the Masters program in Accounting and Finance to UR1 IGR-IAE, where they will be able to attend for free the Masters program in Advanced Studies & Research in Finance, delivered by the host university. Upon successful completion of all taught courses at the host university, AUEB students enrolled in this exchange program, will be awarded a second Masters degree in Advanced Studies & Research in Finance. UR1 IGR-IAE may also send up to two students per year (previously involved at the M1 degree in Finance of the home university) to AUEB, where they will be able to attend the Masters program in Accounting and Finance for free. Upon successful completion of all taught courses at the host university, UR1 IGR-IAE students enrolled in this exchange program, will be awarded a Masters degree in Accounting and Finance by AUEB. In order to receive both degrees (i.e. the Masters degree of University of Rennes 1 and the Masters degree of AUEB), students must pass successfully local examinations under local rules just as regular students have to. Students involved in the exchange program are first selected and proposed by the home university to the host university. Final admission decision remains however under the responsibility of the host university, according to preset admission requirements. For AUEB these requirements include a GMAT score or equivalent, sufficient knowledge of English language and the recognition of the student’s undergraduate degree by the Hellenic NARIC organization. For IGRIAE, the formal 2-stage admission process will consist of an application file and an interview via internet.