PODCAST: ΤΟ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΟΠΑ ΣΤΙΣ «Βιβλιοθήκες στα  FM»

PODCAST: ΤΟ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΟΠΑ

ΣΤΙΣ «Βιβλιοθήκες στα  FM»

“The only thing you absolutely

have to know is the location of the library.” – Albert Einstein

Την Παρασκευή 17/05/2024 και ώρες 17:00-18:00 η επιστημονική υπεύθυνη του Προγράμματος Σπουδών στις επιστήμες της Αγωγής και της Εκπαίδευσης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, Δρ. Βασιλική Μπρίνια καθώς και δύο απόφοιτες του προγράμματος και μέλη της Επιστημονικής Ομάδας, Σοφία Γεωργογάλα και Σταυρούλα Μαρινοπούλου, συμμετείχαν στην ραδιοφωνική εκπομπή «Βιβλιοθήκες στα  FM». Η εκπομπή είναι προϊόν συνεργασίας της Ένωσης Ελλήνων Βιβλιοθηκονόμων και Επιστημόνων Πληροφόρησης και της Δημοτικής Βιβλιοθήκης του Δήμου Ηρακλείου Αττικής και εκπέμπει από το ραδιοφωνικό  σταθμό του Δήμου Ηρακλείου Αττικής, Επικοινωνία 94FM. Την επιμέλεια και παρουσίαση της εκπομπής είχαν οι βιβλιοθηκονόμοι κα. Μαίρη Ζακεντέ και κα. Ανθή Κατσιρίκου.

Θέμα της εκπομπής ήταν «Η σύνδεση της ακαδημαϊκής διδασκαλίας και της βιβλιοθήκης». Συγκεκριμένα, σκοπός της εκπομπής ήταν η ανάδειξη της σημασίας της ύπαρξης βιβλιοθηκών στα πανεπιστήμια αλλά και τα οφέλη που φέρνει η αξιοποίησή της στην ακαδημαϊκή διδασκαλία. Μέσα από την συζήτηση που αναπτύχθηκε κατά την διάρκεια της εκπομπής αναδείχθηκε ότι μέσω της συνεχούς αξιοποίησης του υλικού μιας βιβλιοθήκης στην εκπαιδευτική διαδικασία η γνώση και οι ικανότητες συναισθηματικής νοημοσύνης των φοιτητών/τριών του Παιδαγωγικού Προγράμματος του ΟΠΑ εμπλουτίζεται και επεκτείνεται. Επίσης, κάθε φοιτητής/τρια του Παιδαγωγικού Προγράμματος του ΟΠΑ συμμετέχει ενεργά στη διαδικασία μάθησης μεταβαίνοντας έτσι από το δασκαλοκεντρικό στο μαθητοκεντρικό τρόπο διδασκαλίας. Στο πλαίσιο αυτό αναφέρθηκε και το παράδειγμα των Ομάδων Μελέτης του Παιδαγωγικού Προγράμματος του ΟΠΑ, μια δραστηριότητα του Προγράμματος όπου δίνει έναυσμα στους φοιτητές να αξιοποιήσουν το έντυπο και ηλεκτρονικό υλικό που προσφέρει η βιβλιοθήκη του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών σύμφωνα με τα ερεθίσματα που έχουν λάβει από τα θέματα που συζητήθηκαν στα μαθήματα και τις εμπειρίες από τα σχολεία. Τέλος, συζητήθηκαν και προτάσεις για την βελτίωση των παρεχόμενων υπηρεσιών μιας βιβλιοθήκης δίνοντας καλές ιδέες για την μετατροπή των βιβλιοθηκών σε χώρους συνάντησης και συζήτησης.

Η εκπομπή είναι διαθέσιμη στον παρακάτω σύνδεσμο: