Συμμετοχή Μέλους ΔΕΠ στο ετήσιο NBER-NSF Time Series Conference

O Καθηγητής του Τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων Γεώργιος Κουρέτας συμμετείχε στο ετήσιο  NBER-NSF Time Series Conference που έλαβε χώρα στο Τμήμα Οικονομικών του Πανεπιστημίου της Πενσυλβάνιας στις 20-21 Σεπτεμβρίου 2024, μετά από πρόσκληση της Οργανωτικής Επιτροπής αποτελούμενη από τους Karun Adusumilli, Xu Cheng, Francis X. Diebold, Wayne Gao, Frank Schorfheide. Το συγκεκριμένο συνέδριο διοργανώνεται αδιαλείπτως από το 1984 και όπως αναφέρουν οι διοργανωτές αποτελεί «The premier annual conference in time series». Στο συνέδριο φέτος συμμετείχαν κορυφαίοι καθηγητές της οικονομετρίας όπως οι, Serena Ng (Columbia), Ray Tsay (Chicago), Francis X. Diebold (Pennsylvania), James Hamilton (UC, San Diego), Hasem Pesaran (USC and Trinity College Cambridge), Timothy Christensen (Yale), Eric Renault (Warwick), Enrique Sentana (CEMFI), καθώς και ανώτεροι ερευνητές από το Federal Reserve Board, Federal Reserve Bank of Philadelphia, Federal Reserve Bank of Cleveland και International Monetary Fund. Συνολικά επιλέχθηκαν και παρουσιάσθηκαν 48 ερευνητικές εργασίες από πανεπιστημιακούς καθηγητές και ανώτερους ερευνητές από τις συνολικά 200 ερευνητικές εργασίες οι οποίες υποβλήθηκαν. Αποτελεί συνεπώς σημαντική αναγνώριση της ερευνητικής δραστηριότητας της συγκεκριμένης ερευνητικής ομάδας.

Ο Καθηγητής Γεώργιος Κουρέτας παρουσίασε την πρόσφατη ερευνητική εργασία με τίτλο “Predicting high inflation episodes: The role of uncertainty and inflation expectations”, από κοινού με την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Μαρία-Ελένη Κ. Αγοράκη (Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου) και τον Αναπληρωτή Καθηγητή Νεκτάριο Ασλανίδη  (IU_RESCAT, ECO-SOC, Universitat Rovira I Virgili). Η πρόσφατη αύξηση του πληθωρισμού αναδεικνύει σημαντικές προκλήσεις για τον σχεδιασμό και την εφαρμογή της νομισματικής πολιτικής. Επιπρόσθετα, το τρέχον μακροοικονομικό περιβάλλον, χαρακτηρίζεται από υψηλά επίπεδα οικονομικής αβεβαιότητας. Οι συγγραφείς εξετάζουν στη συγκεκριμένη εργασία το πως η οικονομική αβεβαιότητα προβλέπει την πιθανότητα επεισοδίων υψηλού πληθωρισμού σε 30 οικονομίες. Η ανάλυση λαμβάνει υπόψη τους διαφορετικούς παράγοντες επίδρασης του πληθωρισμού όπως τις πληθωριστικές προσδοκίες, την πραγματική παγκόσμια οικονομική δραστηριότητα καθώς και τις διαταραχές στην εφοδιαστική αλυσίδα. Χρησιμοποιώντας την μεθοδολογία instrumental variables (IV), διαπιστώνουν στατιστικά σημαντικές εξωτερικές μεταβλητότητες στην οικονομική αβεβαιότητα, ειδικότερα μάλιστα στην περίπτωση μικρών ανοικτών οικονομιών. Τα αποτελέσματα της οικονομετρικής ανάλυσης δείχνουν ότι περίοδοι υψηλής οικονομικής αβεβαιότητας  σχετίζονται με επίπεδα χαμηλού πληθωρισμού. Συνολικά, η οικονομική αβεβαιότητα έχει αρνητική επίδραση στο επίπεδο πληθωρισμού που προέρχεται από την πλευρά της ζήτησης ενώ έχει θετική επίδραση όταν η άνοδος του πληθωρισμού είναι αποτέλεσμα διαταραχών στην πλευρά της προσφοράς. Επιπρόσθετα, τα αποτελέσματα της ανάλυσης αναδεικνύουν ότι η εισαγωγή των πληθωριστικών προσδοκιών βελτιώνει σημαντικά την προβλεπτική ικανότητα των εναλλακτικών υποδειγμάτων.