Σοφία Τριανταφύλλου

Σπουδαίο πρόγραμμα, μεγάλη ευκαιρία την κατάλληλη στιγμή παρέχεται από το ΟΠΑ δωρεάν σε προπτυχιακούς φοιτητές προσφέροντας τους την δυνατότητα εργασίας και στον εκπαιδευτικό τομέα. Θεωρώ πως το 4ο και τελευταίο έτος της σχολής μου που συμμετείχα και στο πρόγραμμα παιδαγωγικής επάρκειας, είναι εφικτό και μάλιστα πολύ σημαντικό αν σου αρέσει ο τομέας και των παιδαγωγικών. Έτσι επιτυγχάνεται εκτός του αντικείμενου που σπουδάζεις ή εφαρμογή του σε μορφή διδασκαλίας. Αν αξιοποιήσει ο/η φοιτητής /φοιτήτρια αυτή την ευκαιρία συμμετέχοντας σε αυτό το αποτελεσματικό παιδαγωγικό πρόγραμμα που σου παρέχει εκπαιδευτική επάρκεια αποκτά ένα σημαντικό εφόδιο για τη ζωή μια και σου ανοίγει νέους ορίζοντες γνωρίζοντας τον εαυτό σου και τους άλλους με τις πρακτικές διδασκαλίες,την ομαδική συνεργασία, την επικοινωνία με φορείς, μαθαίνεις πρακτικές δυνατότητες, συμπεραίνοντας ότι έχει μεγαλύτερη σημασία στον τρόπο ζωής σου η προσφορά και έχεις ευθύνη να προσφέρεις στον εαυτό σου και στους γύρω σου ότι καλύτερο μπορείς.