Οδηγός Εκπόνησης Διπλωματικής Εργασίας

Η διπλωματική εργασία (ΔΕ) ή Πρακτική Άσκηση είναι υποχρεωτική και πραγματοποιείται μετά την ολοκλήρωση των μαθημάτων, κατά το τρίτο εξάμηνο φοίτησης.

Οι φοιτητές του προγράμματος μπορούν να επιλέξουν:

• εκπόνηση ερευνητικής διπλωματικής ,
  • διενέργεια πρακτική Άσκηση, διάρκειας τουλάχιστον 3 μηνών και απασχόλησης έως 40 ωρών εβδομαδιαίως, σε μία εταιρεία-πάροχο με σκοπό την επίλυση πραγματικών προβλημάτων συναφών με το αντικείμενο /θέμα Διπλωματικής Εργασίας.

Οι ανωτέρω επιλογές θα έχουν ίδια βαρύτητα και ίδιες Πιστωτικές Μονάδες με την Διπλωματική εργασία, όπως αυτές αναφέρονται στον κανονισμό σπουδών.

Η ΔΕ πρέπει να διακρίνεται από έκταση και ποιότητα μεταπτυχιακού επιπέδου. Αυτό σημαίνει ότι μέσω αυτής ο φοιτητής αποδεικνύει ότι κατέχει πλήρως τη γνώση του επιστημονικού πεδίου της εργασίας. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να ανατρέξετε στον "Οδηγό Εκπόνησης Διπλωματικής Εργασίας" του E.Π.Μ.Σ. με τίτλο "Digtal Transformation / Ψηφιακός Μετασχηματισμός" πατώντας εδώ .