Κοινωνικά Δίκτυα: Θεωρία και Πράξη

Διδάσκων:  Καθηγητής Ιορδάνης Κουτσόπουλος

URL: https://eclass.aueb.gr/courses/INF405/

Περιεχόμενο

Βασικά στοιχεία θεωρίας γράφων και δικτύων. Συνδεδεμένες συνιστώσες. H ιδιότητα της μη κλιμάκωσης. Κατανομές power-law. Ανάλυση ζεύξεων για αναζήτηση στον Παγκόσμιο Ιστό. Ο αλγόριθμος PageRank (μαθηματική διατύπωση και πρακτικές μορφές αυτού στην Google). Κοινότητες και ανίχνευση κοινοτήτων (Community detection). Modularity. Φασματική συσταδοποίηση. Embedding για γράφους. Μοντέλα διάχυσης πληροφορίας σε κοινωνικά δίκτυα. Μοντέλα διάχυσης επιδημίας. Μεγιστοποίηση επιρροής σε κοινωνικά δίκτυα: διατύπωση προβλημάτων βελτιστοποίησης και εφαρμογές στο marketing. Βασικές αρχές online διαφήμισης. Τύποι διαφήμισης (κινητές, προβολής, εγχώριες κ.λπ.). Εισαγωγή στη θεωρία Multi-armed bandit για επιλογή διαφημίσεων.

Μαθησιακά Αποτελέσματα

Μετά την επιτυχή ολοκλήρωση του μαθήματος, ο φοιτητής θα είναι σε θέση:

• Να μοντελοποιεί και να διατυπώνει πραγματικά προβλήματα που προκύπτουν στην περιοχή των κοινωνικών δικτύων
  • Να κατανοεί και να χρησιμοποιεί βασικές έννοιες κοινωνικών δικτύων για ανάλυση φαινομένων διάχυσης και μελέτη προβλημάτων βέλτιστου ελέγχου τέτοιων δικτύων.
  • Να χρησιμοποιεί έννοιες από τη θεωρία γράφων στην ανάλυση ζεύξεων και στην αναζήτηση στο web.
  • Να εξοικειωθεί με τον αλγόριθμo PageRank και τις εφαρμογές του.
  • Να αναλύει και να επεξεργάζεται σύνολα δεδομένων σχετικά με κοινωνικά δίκτυα.

Προαπαιτούμενα Μαθήματα

Οι φοιτητές πρέπει να έχουν μαθηματική ωριμότητα που προκύπτει από την ολοκλήρωση ορισμένων μαθημάτων μαθηματικών σε προπτυχιακό επίπεδο

Συνιστώμενη Βιβλιογραφία

• Mining of Massive Datasets, Jure Leskovec, Anand Rajaraman and Jeffrey David Ullman, Cambridge University Press, 2nd edition, 2012, ISBN-13: 978-1316638491
  • Networked Life, Mung Chiang, Cambridge University Press, 1st edition, 2012, ISBN-13: 978-1107024946.
  • Επιλεγμένα papers από το web σε σχετικά θέματα

Διδακτικές και Μαθησιακές Μέθοδοι

Μια διάλεξη 3 ωρών εβδομαδιαίως, μία ή δυο μεγάλες εργασίες (projects)

Μέθοδοι Αξιολόγησης/Βαθμολόγησης

Ο τελικός βαθμός διαμορφώνεται από μεγάλες εργασίες (projects) και/ή τελική εξέταση. Τα ακριβή ποσοστά συμμετοχής αυτών στον τελικό βαθμό είναι 40% και 60% αντίστοιχα.