Μετά την αποφοίτηση

Όλοι οι απόφοιτοί του προγράμματος έχουν βρει το δρόμο τους επαγγελματικά και αμέσως μετά την αποφοίτησή τους και σε πολύ καλές κατευθύνσεις με απαιτήσεις και ενδιαφέρον.

Το 60% των αποφοίτων του προγράμματος απασχολείται σε μεγάλες ή μικρές εταιρείες στην Ελλάδα ή το εξωτερικό σε θέσεις ευθύνης, ενώ περί το 30% συνεχίζουν τις σπουδές τους για διδακτορικό σε κορυφαία πανεπιστήμια του εσωτερικού ή του εξωτερικού και μερικοί είναι καθηγητές σε ξένα πανεπιστήμια ή ερευνητές σε μεγάλα ερευνητικά κέντρα.

Το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών «Επιστήμη των Υπολογιστών» ιδρύθηκε από το Τμήμα Πληροφορικής του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών στοχεύοντας στην παροχή υψηλού επιπέδου και μεγάλου εύρους μεταπτυχιακών σπουδών στο γνωστικό αντικείμενο της Επιστήμης των Υπολογιστών. Μέρος της φιλοσοφίας του Προγράμματος Σπουδών του Π.Μ.Σ «Επιστήμη των Υπολογιστών» αποτελεί η  επαφή του φοιτητή με τις συνθήκες που επικρατούν στην αγορά εργασίας.